Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի բացառել հունիսի 18-ին երկրում նշանակված նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններն ավելի վաղ ժամկետի տեղափոխելու հնարավորությունը։ Այս մասին նա ասել է չորեքշաբթի օրը խորհրդարանում լրագրողներին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այն ամենը, ինչ քննարկվում է հասարակության մեջ, այսպես թե այնպես, մեր օրակարգում է։ Ջուրը տեղում չի կանգնում»,- ասել է Էրդողանը` պատասխանելով համընդհանուր ընտրությունների ժամկետը հետաձգելու հնարավորության մասին հարցին։
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Օմեր Չելիքը հունվարի 2-ին լրագրողներին ասել է, որ ընտրությունների ամսաթիվը կարող է հետաձգվել։ Նրա խոսքով՝ Էրդողանի գլխավորած կուսակցությունը զանազան տարբերակներ է դիտարկում։
Ընտրությունների հնարավոր ժամկետը, եթե դրանք հետաձգվեն, նշվում է ապրիլի 30-ը, մայիսի 7-ը կամ 14-ը։։
Իշխող «Ժողովրդական դաշինքը», որի մեջ ԱԶԿ-ի հետ միասին մտնում է Ազգայնական շարժում կուսակցությունը (ԱՇԿ), ավելի վաղ հայտարարել էր, որ իրենց միակ թեկնածուն Թուրքիայի գործող նախագահը կլինի։ Ընդդիմությունը դեռ չի նշել նախագահական ընտրությունների իր թեկնածուին։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не исключил возможность переноса на более ранний срок президентских и парламентских выборов, которые намечены в стране на 18 июня. Об этом он сообщил в среду журналистам в парламенте, передает ТАСС.
«Все, что обсуждается в обществе, так или иначе оказывается в нашей повестке. Вода не стоит на месте», - сказал Эрдоган, отвечая на вопрос о вероятности переноса даты всеобщих выборов.
Официальный представитель правящей турецкой Партии справедливости и развития (ПСР) Омер Челик сообщил 2 января журналистам, что дата выборов может быть сдвинута. По его словам, партия, которую возглавляет Эрдоган, рассматривает разные варианты.
В качестве возможных дат выборов, в случае их переноса, называются 30 апреля, 7 или 14 мая.
Правящий «Народный альянс», в который наряду с ПСР входит Партия националистического движения (ПНД), ранее объявил, что его единым кандидатом будет действующий президент Турции. Оппозиция пока не называла своего кандидата на президентских выборах.