Թուրքական ընդդիմությունը փետրվարին կհայտարարի գալիք նախագահական ընտրությունների իր միասնական թեկնածուին, տեղեկացրել է կառավարամետ Hürriyet թերթի սյունակագիր Աբդուլքադիր Սելվին։
«Նախագահի ընդհանուր թեկնածուի, ընտրական դաշինքի ձեւի եւ վեց ղեկավարների մանդատի համատեղ հայտարարությունը նախատեսված է փետրվարին»,- տեղեկացրել է նա։
Կառավարող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ) եւ «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունը (ԱՇԿ) մինչ այդ ձեւավորել էին «Ժողովրդի դաշինքը»։ Թուրք ազգայնականների առաջնորդ Դեւլեթ Բահչելին տեղեկացրել է, որ գալիք նախագահական ընտրություններում նախագահ Թայիփ Էրդողանն է լինելու «Ժողովրդի դաշինք»-ի թեկնածուն։ Ինքը՝ նախագահը, երկար ժամանակ չէր խոսում իր առաջադրման մասին, բայց կողմնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ բոլորի համար անսպասելի հայտարարել է, որ մտադիր է պայքարել պետության ղեկավարի պաշտոնի համար, հիմնական մրցակցին՝ ձախ կենտրոնամետ ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուին կոչ անելով հայտարարել ընդդիմության թեկնածուի անունը։ Ընդդիմությունն առայժմ չի նշել իր թեկնածուի անունը։
Միեւնույն ժամանակ, տեղի են ունենում վեց ընդդիմադիր կուսակցությունների ղեկավարների պարբերական հանդիպումներ, որոնց մասնակցում են «Լավ կուսակցության» (Iyi parti) ղեկավար Մերալ Աքշեները, աջ պահպանողական սուննիական «Երջանկություն» (SP) կուսակցության նախագահ Թեմել Քարամոլաօղլուն, քեմալական-պահպանողական Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Գյուլթեքին Ույսալը, լիբերալ «Դեմոկրատիայի եւ բեկման կուսակցության» (DEVA) ղեկավար Ալի Բաբաջանը եւ Թուրքիայի նախկին վարչապետ, «Ապագա» կուսակցության ղեկավար Ահմեթ Դավութօղլուն։
Թուրքիայի ընդդիմադիր վեց կուսակցություններն առաջին հանդիպումից հետո հայտարարել են, որ պատրաստում են հուշագիր երկրի «կառավարման ուժեղացված խորհրդարանական համակարգի» անցման մասին։
Հերթական համընդհանուր ընտրությունները երկրում (միաժամանակ նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններ) նախատեսված են 2023թ. հունիսի 18-ին։ Մինչ այդ Էրդողանը հնարավոր համարել էր ավելի շուտ ընտրությունների անցկացումը՝ «հաշվի առնելով սեզոնային պայմանները»։

The Turkish opposition will announce its common candidate for the upcoming presidential election in February, Abdulkadir Selvi, a columnist for the Hürriyet newspaper close to government circles, said.
"A joint announcement of a common presidential candidate, the form of the electoral alliance and the mandate of the six leaders is planned for February," the columnist said.
The ruling Justice and Development Party (AKP) and the Nationalist Movement Party (MNP) had previously formed the People's Alliance. Turkish nationalist leader Devlet Bahceli said President Tayyip Erdogan would be the People's Alliance candidate in the upcoming elections.
The President himself did not comment on the nomination for a long time, but at a meeting with supporters he unexpectedly announced that he intended to fight for the post of the head of state, calling on his main rival, Kemal Kilicdaroglu, the leader of the largest center-left Turkish Republican People's Party, to announce the name of the opposition candidate. The opposition has not yet announced a candidate.
The six leaders of Turkey's opposition parties made a statement after the first meeting about preparing a memorandum about the country's transition to a "strengthened parliamentary system of government.
The next general elections in the country - presidential and parliamentary at the same time - are planned in Turkey on June 18, 2023. Earlier, Erdoğan allowed the elections to be postponed to an earlier date, taking into account the seasonal conditions.