Վերջին շրջանում Ադրբեջանն իր ագրեսիվ գործողությունները արեւմտյան երկրների հետ հաղորդակցության ընթացքում բացատրում է հետեւյալ կերպ, ասում է՝ մենք մտավախություններ ունենք, որ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը համատեղ ագրեսիվ գործողություններ են նախապատրաստում Ադրբեջանի նկատմամբ, եւ մենք ահա, կանխարգելիչ գործողություններ ենք ձեռնարկում: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 10-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք բոլորս գիտենք, որ դա աբսուրդ է, բայց Ուկրաինայի իրադարձությունների ֆոնին այս խոսույթը որոշակի հետաքրքրություն է առաջացնում, եւ  Ադրբեջանը հենց այդ նպատակով էլ այդ խոսույթն է զարգացնում: Մենք Ռուսաստանի մեր գործընկերների ուշադրությունը հրավիրում ենք այս փաստի վրա՝ արձանագրելով, որ իրենց չարձագանքման պայմաններում ստացվում է, որ ՌԴ ռազմական ներկայությունը ՀՀ-ում ոչ միայն չի երաշխավորում Հայաստանի համար, այլեւ ընդհակառակը, սպառնալիքներ է ստեղծում Հայաստանի անվտանգության համար: Մենք այս փաստերից հետեւություններ չենք անում, մենք առայժմ արձանագրում ենք այս փաստերը:
Տպավորություն չստեղծվի, թե մեր հարաբերությունների որեւէ փուլում այս խոսակցությունը տեղի չի ունեցել: Սա անընդհատ խոսակցություն է եղել, այլ բան, որ մենք հիմնականում աշխատել ենք այս խոսակցությունները պահել աշխատանքային խորհրդապահական մակարդակով: Ես հիմա այս մասին խոսում եմ, որովհետեւ չեմ կարող թույլ տալ, որ Հայաստանի հանրությունը տպավորություն ստանա, թե մենք մեր բանակցություններում, հարաբերություններում ՀՀ շահերին առնչվող որեւէ հարց չենք հետապնդում բավարար չափով»,-հայտարարեց Փաշինյանը:

In the recent period, Azerbaijan explains its aggressive actions in contacts with Western countries with fears that Armenia and the Russian Federation can jointly take aggressive actions against Azerbaijan, and they are taking preventive actions, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told a press conference on Tuesday.
“We all know that this is absurd, but against the background of the events in Ukraine, these statements are of interest and Azerbaijan is using it. We draw the attention of our Russian colleagues to the fact that in the absence of a response, it turns out that the military presence of the Russian Federation not only does not ensure the security of the Republic of Armenia, but also creates a threat to its security. We are not drawing conclusions yet, we are only recording the facts,” the PM said.
According to him, this was discussed repeatedly with Russian colleagues, but within the framework of the working agenda. He decided to give publicity to the topic, so that the society would not get the impression that the authorities were silent on the issue concerning the interests of the country.