Հասարակության մի հատված ապրում է «сучья зона»-ի բարքերով. ինձ լավ լինի՝ պետություն-հայրենիք-հայրենակից՝ թքած: Այս մասին իր հոդվածում գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր խմբի» փորձագետ Վահե Հովհաննիսյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Դիվանագետ, փիլիսոփա Աշոտ Ոսկանյանը երեկ մի գրառում էր արել. «Մարդ ի՞նչ երևակայության պիտի լիներ՝ 88-ի արցախյան պայքարի օրերին պատկերացնելու համար, որ 2023-ին անկախ Հայաստանի պաշտոնական ալիքը չի հաղորդելու շրջափակված Արցախից հաղորդվող  հեռուստակամուրջը, և որ հայաստանյան հասարակության մեծ մասը խորապես թքած է ունենալու այդ հանգամանքի վրա»։
Աշոտ Ոսկանյանին վերաբերվելով մեծ հարգանքով և համարելով բացառիկ մտածող մարդ՝ ցանկանում եմ շարունակել նրա ասածը.
Անլիդերություն ազգերը գնում են ողբերգության։ Մենք հիմա պրոցեսի վերջնագծում ենք։
Հասարակության մի հատված ապրում է «сучья зона»-ի բարքերով. ինձ լավ լինի՝ պետություն-հայրենիք-հայրենակից՝ թքած։ Այդ զոնայում տեղավորվում են տարբեր սոցիալական խմբեր, անհատներ, տեսակներ, հիմնարկներ և այլն։
88-ի արցախյան պայքարից ի վեր չձևավորվեցին ազգային- առաջադիմական վերնախավեր, որոնք կկրթեին հասարակություն և կսերմանեին պետական մտածողություն։ Եվ այսօր վերնախավերի և պետական ինստիտուտների փոխարեն մենք ունենք իշխանական և հակաիշխանական ԱՆԱՌԱՋՆՈՐԴՈՒԹՅՈՒՆ սպասարկող շքախմբեր։
Մեր հասարակության շատ փոքր հատվածն է, որ հիմքում ունի արժեքներ և քաղաքակրթական չիկարելիներ։ Ես իրոք չգիտեմ, թե գիտության ո՞ր դիսցիպլինայով է (գենետիկա, փիլիսոփայություն, անասնաբուժություն), բացատրվում այն մարդկանց վարքագիծը, որոնք պատերազմից հետո մասնակցում էին Նիկոլի դեմ ցույցերին, իսկ հետո տեղավորվում Նիկոլի իշխանության մեջ, ծառայելով այդ իշխանության հարատևմանը։
Նիկոլն ու Ալենը պատերազմ են հայտարարել Ռուսաստանին։ Նման դեպքերում գինը լինում է այլոց կյանքերը, հայրենիքի կորսված հատվածները. դա է վկայում հայկական և համաշխարհային պատմությունը։ Բայց չկա այս տարրական բանի ընկալումը և որ ավելի վատ է ՝ չկա այդ ամենը մարդկանց բացատրողը։
Այս պահին պրոցեսները գնում են շատ արագ, և լինելու է հանգուցալուծում։ Ընթանում է երրորդ հանրապետության կազմաքանդման գռեհիկ պրոցես. նեխում են պետական ինստիտուտները, քաղաքական համակարգը, նեխում է հասարակությունը։
Այս պրոցեսը և արյունոտ աղետը կանգնեցնելու մեկ ձև կա. նոր մարդիկ, նոր գաղափարներ, ժամանակավոր նոր ձևաչափեր, որոնք կստանձնեն գոնե ժամանակավոր հակաճգնաժամային ԱՌԱՋՆՈՐԴՈՒԹՅՈՒՆ։ Միայն այդպես է հնարավոր կանգնեցնել դեպի անդունդ սլացող գնացքը, որի մեջ մեր ընտանիքներն են, մեր պատմությունը, մեր ողջ հոգևոր ժառանգությունը, մեր ապագան։ Եվ նոր ԱՌԱՋՆՈՐԴՈՒԹՅՈՒՆԸ պետությունը պետք է վեր դասի իշխանությունից, իշխանության ժամանակ ձեռք բերած գույքից և փողից, սեփական կոմֆորտից և այլ բաներից։
Ունենք քիչ ժամանակ՝ կանգնեցնելու աղետը, դրանից հետո պետք է գնա ներպետական առողջացում և իհարկե, կոշտ «ռազբորկա»՝ թե ինչո´ւ 30 տարում մենք հասանք այս հանգրվանին։

Часть общества живет нравами «сучьей зоны»: пусть мне будет хорошо, а на государство-родину-соотечественника наплевать. Об этом в своей статье написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
В ней он, в частности, отметил:
«Вчера дипломат, философ Ашот Восканян сделал запись: «Какое воображение должно было быть у человека в дни арцахской борьбы 1988 года, чтобы представить себе, что в 2023 году официальный канал независимой Армении не будет транслировать телемост из осажденного Арцаха, и что большей части общества РА будет глубоко наплевать на это обстоятельство? ».
С большим уважением относясь к Ашоту Восканяну и считая его исключительным думающим человеком, хочу продолжить сказанное им.
Нации без лидерства идут к трагедии. Сейчас мы находимся в конце процесса.
Часть общества живет нравами «сучьей зоны»: пусть мне будет хорошо, а на государство-родину-соотечественника наплевать. В эту зону помещаются различные социальные группы, индивидуумы, виды, учреждения и т. д.
Со времен Арцахской борьбы 1988 года и по сей день не сформировались прогрессивные национальные элиты, которые просвещали бы общество и прививали государственное мышление. А сегодня вместо элит и государственных институтов имеем группы, обслуживающие провластное и антивластное БЕЗЛИДЕРСТВО.
Лишь небольшая часть нашего общества имеет ценности и цивилизационные «нельзя». Я действительно не знаю, какая дисциплина науки объясняет поведение людей, которые после войны участвовали в демонстрациях против Никола, а затем устроились во власти Никола, служа для увековечения этой власти.
Никол и Ален объявили России войну. В таких случаях цена - чужие жизни, потерянные участки Родины. Об этом свидетельствуют армянская и мировая истории. Но нет понимания этой элементарной вещи, и что еще хуже, нет того, кто все это объяснит людям.
На данный момент процессы идут очень быстро, и решение будет. Идет вульгарный процесс демонтажа третьей республики - разлагаются государственные институты, политическая система, разлагается общество.
Есть один способ остановить этот процесс и кровавую катастрофу - новые люди, новые идеи, временные новые форматы, которые предполагают хотя бы временное антикризисное ЛИДЕРСТВО. Только так можно остановить поезд, несущийся к пропасти, в которой наши семьи, наша история, все наше духовное наследие, наше будущее.
А новое ЛИДЕРСТВО должно ставить государство выше власти, имущества и денег, приобретенных при власти, собственного комфорта и т.д.
У нас мало времени, чтобы остановить катастрофу, после этого должны быть внутригосударственное оздоровление и, конечно же, жесткая «разборка» по поводу того, почему за 30 лет мы достигли этого пристанища? ».