Ընդդիմության շրջանում չեմ տեսնում թեկնածուներ, որոնք կարող էին առաջիկա ընտրություններում լուրջ մրցակցություն ունենալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի համար, որը լուրջ ընտրազանգված ունի։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Տիգրան Լոքմագյոզյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ եթե անակնկալներ չլինեն, եւ Էրդողանը սխալներ թույլ չտա, որոնք կհանգեցնեն իր կողմնակիցների կորստին, ապա նա կհաղթի։
Թուրքագետը հիշեցրեց, որ նման անսպասելի դեպք երկու շաբաթ առաջ արդեն տեղի է ունեցել, երբ սպանվեց «Գորշ գայլերի» նախկին ղեկավարը, ինչը հանգեցրել է իրարանցման եւ Ազգայնական շարժում  կուսակցությունից արտահոսքի։
«Այնուամենայնիվ, Էրդողանը վայելում է ընտրազանգվածի 30-40 տոկոսի աջակցությունը, որը նրա օգտին կքվեարկի նույնիսկ տնտեսական իրավիճակի վատթարացման եւ կենսամակարդակի անկման դեպքում։ Այդ թվում է նաեւ բնակչության ազգայնական տրամադրվածություն ունեցող մասը, որն աջակցել է նրան Գյուլենի հետ պառակտումից հետո»,-պարզաբանեց Լոքմագյոզյանը։
Նա նշեց, որ երկրի ողջ իշխանությունը կենտրոնացած է Էրդողանի ձեռքում, որը նաեւ դատական ճնշում է գործադրում ընդդիմության վրա, ինչպես դա եղավ Ստամբուլի քաղաքապետի հետ, որը լուրջ վտանգ չի ներկայացնում Էրդողանի իշխանության համար, սակայն վերջինս, այնուամենայնիվ, որոշեց ապահովագրվել եւ լիկվիդացնել նրան։
Նույնիսկ եթե ընդդիմության հետապնդումը հանգեցնի հասարակության մեջ նրա ազդեցության ուժեղացմանը, ապա Էրդողանը, վստահ է փորձագետը, պատրաստ է ուժ կիրառել, ինչպես նախկինում, նույն Դիարբեքիրում քրդերի դեմ։ Եթե հասարակության մեջ վախի մթնոլորտ ստեղծվի, ապա Էրդողանն ավելի շատ ձայներ կստանա։
Նա կարծում է, որ դրսի ազդեցությունը Թուրքիայի վրա կարող է ունենալ միայն ԱՄՆ-ն, քանի որ հենց իրենք են բերել Էրդողանին։ Սակայն Թուրքիայի նախագահը հասկանում է, որ որքան էլ Արեւմուտքին դուր գա Անկարայի քաղաքականությունը, այնուամենայնիվ, հենց նա է այս պահին կարողանում առաջ տանել եւ առաջ մղել Արեւմուտքի շահերը մեծ տարածաշրջանում։
«Նույնիսկ եթե ընդդիմությունը հաղթի, նրա արտաքին քաղաքականության մեջ ոչինչ չի փոխվի։ Թուրքիան պետական քաղաքականություն է վարում, եւ իշխանափոխությունը դրա վրա չի անդրադառնա, ինչի մասին վկայում է պատմությունը։ 100 տարվա ընթացքում Թուրքիայի քաղաքականությունն այդպես էլ փոփոխությունների չի ենթարկվել։ Թուրքիայում ցանկացած կուսակցություն ազգայնական հակվածություն ունի, նույնիսկ՝ Կոմունիստական կուսակցությունը։ Դա առավել ցայտուն արտահայտվում է արտաքին խնդիրների առաջացման ժամանակ»,-եզրափակեց Լոքմագյոզյանը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում 2023 թվականին սպասվում են նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններ։ Իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» եւ «Ազգայնական շարժում» կուսակցություններն արդեն ձեւավորել են «Ժողովրդի դաշինք» եւ մտադիր են առաջադրել Էրդողանին։ Վեց կուսակցություններից բաղկացած թուրքական ընդդիմությունը, որի մեջ մտնում է նաեւ երկրի նախկին վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի «Ապագա» կուսակցությունը, կարող է միասնական թեկնածու հայտարարել փետրվարին։
Թուրքիայի ընդդիմությունը նախագահի միասնական թեկնածուի ընտրության շուրջ համաձայնության չի եկել․ Hürriyet
Նախագահական ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունի 4 թեկնածու ․․․
Թուրքիայի 3 ընդդիմադիր կուսակցությունները պահանջել են Էրդողանին հեռացնել նախագահական ընտրություններից
Ընդդիմության կարծիքով՝ գործող նախագահի առաջադրումը հակասում է երկրի սահմանադրությանը․․․
Էրդողանն ընտրության է գնում Թալիբանին նմանվող դաշինքով. Սելահաթին Դեմիրթաշ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած 3 կուսակցությունների դաշինքին աջակցություն են հայտնել...
Ռուսաստանի կողմից իրականացվող «Աքքույու» ԱԷԿ-ի նախագիծը Էրդողանի նախընտրական արշավի այցեքարտը կդառնա․ Hurriyet
Ապրիլի 11-ին Թուրքիայում սկսվում է ուղիղ քարոզարշավի շրջան՝ մայիսի 14-ին կայանալիք նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ․․․
Էրդողանը կարող է ընտրություններում հավաքել ընտրողների ձայների 47,4 տոկոսը․ Optimar-ի հարցման արդյունքները
Նրա ընդդիմախոս, ընդդիմության միասնական թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուի օգտին պատրաստ է քվեարկել ընտրողների ․․․
Էրդողանը կորցրել է անպարտելիության աուրան. Politico
Գրեթե մեկ դարի ընթացքում տեղի ունեցած ուժգին երկրաշարժից, ինչպես նաեւ տնտեսության կառավարման ոլորտում երկար տարիների սխալ կառավարումից հետո խորհրդարանում եւ կուսակցական շտաբերում․․․

There is no opposition candidates who would be able to seriously compete with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan who has a serious electorate, Tigran Loqmagezian, a Turkic specialist, told Armenian News-NEWS.am.
According to him, he will win, if there are no surprises and Erdogan makes no mistakes that would result in losing his supporters.
The Turkologist recalled that such a surprise already occurred two weeks ago when the former leader of the Grey Wolves was killed, leading to a stir and an exodus from the Nationalist Movement Party.
"Nevertheless, Erdoğan enjoys the ardent support of 30-40% of the electorate, who will vote for him even if the economic situation deteriorates and living standards fall. This includes the nationalist part of the population, which supported him after the split with Gulen," Lokmagezian explained.
He noted that all the power in the country is concentrated in Erdogan's hands, who also uses judicial pressure against the opposition, as it happened with the Mayor of Istanbul, who is not a serious threat to Erdogan's power, but the latter still decided to insure and liquidated him.
Even if the persecution of the opposition will lead to a strengthening of its influence in society, Erdoğan, the expert believes, is ready to use force, as he did in the past, in the same Diyarbekrir against the Kurds. If an atmosphere of fear is created in the society, Erdoğan will get more votes, as people will quickly succumb to this method.
He believes that only the U.S. can exert influence on Turkey from the outside, since they themselves brought Erdogan in. However, the Turkish president understands that no matter how much the West may like Ankara's policies, it is nonetheless the West's interests in the greater region that it can and does promote at the moment.
"Even if the opposition wins, nothing in its foreign policy will change. Turkey is pursuing a state policy, and the change of power will not affect it, as history shows. Turkey's policy has never changed in 100 years. Every party in Turkey has a nationalist bias, even the Communist Party. This manifests itself most vividly in case of external problems," Lokmagezian concluded.
Turkey will have presidential and parliamentary elections in 2023. The ruling Justice and Development Party and Nationalist Party have already formed an Alliance of the People and intend to nominate Erdogan. Turkey's six-party opposition, which also includes former Prime Minister Ahmet Davutoglu's Future Party, could announce a single candidate in February.