Եվրախորհրդարանը կոչ է արել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը ներառել Եվրամիության ահաբեկիչների ցուցակում եւ ընդլայնել Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները։
Ոչ պարտադիր բանաձեւում, որն ընդունվել է ձայների մեծամասնությամբ, եվրախորհրդարանականները կոչ են արել ԵՄ անդամ երկրներին պատժիչ գործողություններ ձեռնարկել՝ դիմակայելու այն ամենին, ինչը նրանք համարում են Իրանում  «մարդու իրավունքներից արագ շեղում»։
Բացի կազմակերպությունը ահաբեկիչների սեւ ցուցակում ընդգրկելու կոչից՝ Եվրախորհրդարանը նաեւ ցանկանում է, որ ԵՄ-ն արգելի ցանկացած տնտեսական կամ ֆինանսական գործունեություն, որը կարող է կապված լինել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետ:
ԱՄՆ-ն ԻՀՊԿ-ն արդեն ճանաչել է որպես «օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն» եւ այն ենթարկել աննախադեպ պատժամիջոցների։

The European Parliament has called for the Islamic Revolutionary Guard Corps to be added to the European Union's terrorist list and insisted on expanding sanctions against Tehran.
In a non-binding resolution passed by a majority vote, MEPs called for punitive action by EU member states to counter what they see as a rapid retreat from human rights in Iran.
In addition to calling for the organization to be blacklisted as a terrorist, the European Parliament also wants the EU to ban any economic or financial activities that could be linked to the Islamic Revolutionary Guard Corps.
The U.S. has already recognized the IRGC as a foreign terrorist organization and subjected it to unprecedented sanctions.
The European Parliament's action comes ahead of Monday's meeting of EU foreign ministers, where additional sanctions against Tehran are expected to be approved.