Պետք է նշեմ, որ մեր միջազգային գործընկերների ցուցաբերած աջակցությունը թեեւ շատ կարեւոր, բայց ամենակարեւոր գործոնը չէ: Այս մասին Կոտայքի մարզում Պարեկային ծառայության աշխատանքի բացմանը նվիրված միջոցառման ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Շատ ավելի կարեւոր է հասանելիությունը միջազգային գործընկերների կողմից ընձեռնվող այն ստանդարտներին, որոնք գոյություն ունեն առաջավոր աշխարհում: Մենք շարունակելու ենք այս  ճանապարհը բոլոր ոլորտներում եւ մենք խոսում ենք մեր ստանդարտների մասին աշխատանքային քննարկումներում, ես ասում եմ, որ մենք որպես օրինակ պետք է հետեւենք 3-10 մլն բնակչություն ունեցող այն երկրներին, որոնք դասվում են այսօր աշխարհի զարգացած երկրների շարքին: Սա պետք է լինի այն օրինակը, որը մենք պետք է ունենանք մեր առաջ»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով` այսօր ծառայության անցնող պարեկը չպետք է առաջնորդվի պատեհությամբ, այլ պետք է առաջնորդվի օրենքով:
«Դուք ծառայության մեջ եք մտնում ամեն բակում, ամեն քաղաքում ու գյուղում ապացուցելու համար, որ բոլորը հավասար են օրենքի առաջ, որովհետեւ եթե հանկարծ բոլորը հավասար չեն օրենքի առաջ, դա նշանակում է, որ ՀՀ-ում կան 1-ին սորտի մարդիկ, 2-րդ սորտի մարդիկ եւ 3-րդ սորտի մարդիկ: Ոչ, ՀՀ-ում բոլորը հավասար են օրենքի առաջ եւ հավասարության ապահովման առաջին շարքում եք ծառայելու դուք այսօրվանից սկսած»,- ասել է նա` բարի ծառայություն մաղթելով պարեկներին:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the support provided by the international partners, although very important, is not the most important factor. His remarks came at the event dedicated to the opening of the Patrol Service in Kotayk province today,
"Much more important is access to the standards provided by international partners that exist in the advanced world. We will continue this path in all spheres, we talk about our standards and during working discussions. I say we should take the example of countries with a population of 3 to 10 million, which today are among the developed countries of the world," Pashinyan said.
According to him, today's patrol should be guided by the law, not by convenience. "You go into every yard during your service, in every town and village you must prove that everyone is equal before the law. If not, it means that there are people of the first, second, third class in Armenia. No, everyone in Armenia is equal before the law, and from now on you will be in the first row to ensure that equality," the head of the Cabinet said and wished the patrols good service.