Խոշոր ռազմական դաշինքին միանալու համար Քիշնեւը կարող է փոխարինել իր չեզոքությունը, հայտարարել է Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն։ Politico-ի հետ զրույցում նա ընդունել է երկրի չեզոքությունից հրաժարվելու հավանականությունը։
Սակայն նա չի նշել դաշինքը, որին կարող է անդամակցել երկիրը։ «Հիմա լուրջ քննարկում է ընթանում՝ ի վիճակի՞ ենք արդյոք մենք պաշտպանել ինքներս մեզ, կարո՞ղ ենք դա ինքներս անել, թե՞ պետք է ավելի մեծ դաշինքի մեջ մտնել։ Եթե մենք՝ որպես ազգ, որոշակի պահի գանք այն եզրակացության, որ պետք է փոխել մեր չեզոքությունը, դա տեղի կունենա ժողովրդավարական գործընթացի միջոցով»,- ասել է նա։
Մոլդովան պետք է մշտական չեզոքություն պահպանի՝ համաձայն իր սահմանադրության։ Սա բացառում է հանրապետության մուտքը ՆԱՏՕ կամ ՀԱՊԿ։

Для вступления в крупный военный альянс Кишинев может сменить нейтралитет, заявила президент Молдавии Майя Санду. Возможность отказа страны от нейтралитета она допустила в беседе с Politico.
При этом она не назвала альянс, в который может вступить страна. «Сейчас идет серьезная дискуссия о том, способны ли мы защищать себя, можем ли делать это сами или войти в более крупный альянс. Если мы как нация в определенный момент придем к выводу, что нужно сменить нейтралитет, это произойдет с помощью демократического процесса», — сказала она.
Молдавия должна поддерживать постоянный нейтралитет согласно своей конституции. Это исключает вступление республики в НАТО или ОДКБ.