Խոշոր ռազմական դաշինքին միանալու համար Քիշնեւը կարող է փոխարինել իր չեզոքությունը, հայտարարել է Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն։ Politico-ի հետ զրույցում նա ընդունել է երկրի չեզոքությունից հրաժարվելու հավանականությունը։
Սակայն նա չի նշել դաշինքը, որին կարող է անդամակցել երկիրը։ «Հիմա լուրջ քննարկում է ընթանում՝ ի վիճակի՞ ենք արդյոք մենք պաշտպանել ինքներս մեզ, կարո՞ղ ենք դա ինքներս անել, թե՞ պետք է ավելի մեծ դաշինքի մեջ մտնել։ Եթե մենք՝ որպես ազգ, որոշակի պահի գանք այն եզրակացության, որ պետք է փոխել մեր չեզոքությունը, դա տեղի կունենա ժողովրդավարական գործընթացի միջոցով»,- ասել է նա։
Մոլդովան պետք է մշտական չեզոքություն պահպանի՝ համաձայն իր սահմանադրության։ Սա բացառում է հանրապետության մուտքը ՆԱՏՕ կամ ՀԱՊԿ։

In order to join a major military alliance, Chisinau may change its neutrality, said Moldovan President Maia Sandu. She admitted the possibility of the country's abandoning its neutrality in a conversation with Politico.
At the same time, she did not name the alliance the country could join. "Now, there is a serious discussion … about our capacity to defend ourselves, whether we can do it ourselves, or whether we should be part of a larger alliance. If we come, at some point, to the conclusion as a nation that we need to change neutrality, this should happen through a democratic process," she said.
Moldova must maintain permanent neutrality under its constitution. This excludes the republic from joining NATO or the CSTO.