Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կիրակի օրը կայանալիք արարողության ժամանակ կփորձեն վերականգնել իրենց անհանգիստ հարաբերությունները՝ կապված ԱՄՆ նոր օրենքի վերաբերյալ ընդհանուր հիասթափության հետ, որն օգնում է նրանց հաղթահարել տարաձայնությունները, գրում է Politico-ն։
Վերջին ամիսներին Փարիզի եւ Բեռլինի միջեւ տարաձայնություններ են բորբոքվել պաշտպանության, էներգետիկայի եւ ֆինանսների, ինչպես նաեւ էներգակիրների գների իջեցման վերաբերյալ 200 միլիարդ եվրո արժողությամբ Շոլցի վիճահարույց փաթեթի շուրջ, որը հայտարարվել էր անցյալ տարվա աշնանը՝ առանց Ֆրանսիայի կառավարությանը նախապես ծանուցելու: Այս լարվածությունը հասավ իր գագաթնակետին Մակրոնի կողմից Շոլցի նվաստացմամբ՝ աննախադեպ կերպով չեղյալ հայտարարելով Գերմանիայի առաջնորդի հետ հոկտեմբերին կայանալիք ասուլիսը:
Կիրակի օրը Փարիզում կայանալիք ֆրանս-գերմանական գագաթաժողովը, որին կմասնակցեն ղեկավարների գրասենյակները, ինչպես նաեւ երկու երկրների խորհրդարանականները, նույնպես տեղի է ունենում Կիեւի կողմից գերմանական Leopard 2 տանկեր եւ ֆրանսիական Leclerc տանկեր տրամադրելու աճող ճնշման ֆոնին:
«Պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում կան որոշ լուրջ մարտահրավերներ, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է այն բանին, թե՞ ինչպես մենք կարող ենք նվազեցնել կախվածությունը Միացյալ Նահանգներից», - ասել է Գերմանիայի խորհրդարանի Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անտոն Հոֆրեյթերը:
Այնուամենայնիվ, քաղաքական գործիչը նաեւ շեշտել է, որ Փարիզն ու Բեռլինը վերջին ամիսներին ավելի շատ ընդհանուր լեզու են գտնել, երբ խոսքը վերաբերում է ԱՄՆ-ի բազմամիլիարդանոց կանաչ սուբսիդավորման փաթեթին արձագանքելուն, որը վախ է առաջացրել Եվրոպայից ներդրումների արտահոսքի վերաբերյալ:
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին տեղի ունեցած հանրային վեճից հետո Շոլցը եւ Մակրոնը համաձայնեցին ԱՄՆ-ի գնաճի նվազեցման ակտին (IRA) արձագանքելու անհրաժեշտության շուրջ՝ առաջ մղելով ավելի շատ ԵՄ սուբսիդիաներ արդյունաբերության համար եւ թուլացնելով պետական ​​օգնության կանոնները:
Կիրակնօրյա հանդիպումը տեղի է կունենա Ելիսեյան պայմանագրի ստորագրումից ուղիղ 60 տարի անց, որն ստորագրվլ է գերմանացի Կոնրադ Ադենաուերի եւ ֆրանսիացի Շառլ դը Գոլի կողմից 1962 թվականին՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո երկու երկրների միջեւ հաշտեցման ամրապնդման նպատակով: Մակրոնն ու Շոլցը Սորբոնում ելույթներ կունենան մի քանի հարյուր պատգամավորների առաջ, իսկ հետո Ելիսեյան պալատում կառավարության համատեղ նիստ կանցկացնեն։
Փարիզի եւ Բեռլինի միջեւ տարբերությունները նույնպես սրվել են վերջին ամիսներին երկու առաջնորդների միջեւ անձնական մտերմության ակնհայտ բացակայությամբ, ի տարբերություն Մակրոնի եւ Շոլցի նախորդ Անգելա Մերկելի միջեւ ջերմության հրապարակային դրսեւորումների:
Կիրակի օրը կայանալիք գագաթաժողովից առաջ Ելիսեյան պալատի խոսնակն ասել է, որ Շոլցի եւ Մակրոնի հարաբերությունները բարելավվել են․ «Մենք կարողացել ենք օգտվել ժամանակից՝ աշխատելու մեր մեծ նպատակներին հասնելու ուղղությամբ, որպեսզի հասնենք հնարավոր լավագույն թափին, հատկապես եվրոպական ասպարեզում»:

Канцлер Германии Олаф Шольц и президент Франции Эммануэль Макрон попытаются перезагрузить проблемные отношения на й церемонии в воскресенье на фоне общего разочарования по поводу нового закона США помогает им преодолеть разногласия, пишет Politico.
В последние месяцы между Парижем и Берлином возникли разногласия по поводу обороны, энергетики и финансов, а также спорного пакета Шольца на 200 миллиардов евро для снижения цен на энергоносители, о котором было объявлено прошлой осенью без предварительного уведомления французского правительства. Кульминацией этой напряженности стало то, что Макрон пренебрежительно отнесся к Шольцу, беспрецедентным образом отменив запланированную на октябрь пресс-конференцию с немецким лидером.
Воскресный франко-германский саммит, в котором примут участие кабинеты министров, а также парламентарии из обеих стран в Париже, также проходит на фоне растущего давления со стороны Киева, требующего предоставить немецкие танки Leopard 2, а также призвали французские танки Leclerc.
«В секторе обороны и безопасности есть несколько серьезных проблем, особенно когда речь идет о том, как мы можем уменьшить зависимость от Соединенных Штатов», — сказал Антон Хофрайтер, председатель комитета немецкого парламента по европейским делам.
Тем не менее, политик также подчеркнул, что в последние месяцы Париж и Берлин все чаще находили точки соприкосновения, когда дело доходит до ответа на многомиллиардный пакет зеленых субсидий США, который вызвал опасения по поводу оттока инвестиций из Европы.
После публичной ссоры в октябре прошлого года Шольц и Макрон согласились с необходимостью отреагировать на американский Закон о снижении инфляции (IRA), настаивая на увеличении субсидий для промышленности ЕС и ослаблении правил государственной помощи.
«Я рассматриваю сотрудничество с Францией как отличный шанс», — сказал Хофрайтер.
Встреча в воскресенье проходит ровно через 60 лет после подписания Елисейского договора, который Конрад Аденауэр из Германии и Шарль де Голль из Франции подписали в 1962 году, чтобы закрепить примирение между двумя странами после Второй мировой войны. Макрон и Шольц выступят с речами в Сорбонне перед несколькими сотнями депутатов, а затем проведут совместное заседание кабинета министров в Елисейском дворце.
Разногласия между Парижем и Берлином в последние месяцы также усугублялись очевидным отсутствием личной близости между двумя лидерами, в отличие от публичных демонстраций привязанности между Макроном и предшественницей Шольца Ангелой Меркель.
«У них разный темперамент и разная история», — сказал советник французского правительства после встречи в конце прошлого года. Но «чем больше они видят друг друга, тем лучше понимают друг друга», — добавил он.
В преддверии воскресного саммита официальный представитель Елисейского дворца сообщил, что отношения между Шольцем и Макроном улучшились. «Мы смогли использовать [время] для работы над нашими большими целями, чтобы добиться наилучшего возможного импульса, особенно на европейской арене», — сказал чиновник.