Հաշվի առնելով թուրքական ընտրությունները եւ Թայիփ Էրդողանի համար անցկացված անբարենպաստ հարցումները՝ Թուրքիայի նախագահը ամեն օր սպառնում է Հունաստանին եւ Կիպրոսին։ Քանի որ Հունաստանն ուժեղացված է ինչպես ռազմական, այնպես էլ Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի հետ երկկողմանի պաշտպանական համաձայնագրերի միջոցով, դժվար թե Էրդողանը կիրականացնի Հունաստանի դեմ ուղղված իր սպառնալիքները, գրում է 2007 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր, տնտեսագիտության եւ էթիկայի պրոֆեսոր եւ Կիպրոսի մենեջմենթի միջազգային ինստիտուտի տնօրեն (CIIM) Թեոդոր Պանայոտուն՝ Cyprus Mail-ի համար իր հոդվածում:
«Ինչպես ասել է Կիպրոսի արտգործնախարար Իոաննիս Կասուլիդեսը վտանգի տակ գտնվող թույլ օղակը Կիպրոսն է։ Այնուամենայնիվ, հերթական ներխուժումը կամ «Կանաչ գծի» առկայությունը այնքան էլ չի բորբոքի ազգայնականությունը Թուրքիայում, որպեսզի Էրդողանի ժողովրդականությունը բարձրացնի այն մակարդակի, որ ապահովվի նրա վերընտրությունը նախագահի պաշտոնում:
Միակ գործողությունը, որը պատմական նշանակություն կունենա, օկուպացված տարածքների միացումն է Թուրքիային։ Սա կընդլայնի Թուրքիայի տարածքը հարյուր տարվա մեջ առաջին անգամ՝ «թուրքերի հայր» Քեմալ Աթաթուրքի կողմից ժամանակակից թուրքական պետության հիմնադրումից ի վեր։ Դրանում մեծ սիմվոլիզմ կա Էրդողանի համար, ով ցանկանում է դառնալ նոր «թուրքերի հայրը», այս անգամ՝ իսլամական տեսանկյունից։
Էրդողանը Կիպրոսի օկուպացված տարածքների բռնակցման մեջ տեսնում է Օսմանյան կայսրության կամ առնվազն «Կապույտ հայրենիքի» վերածննդի սկիզբը։
Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան լրջորեն դիտարկում է օկուպացված տարածքների բռնակցման հնարավորությունը։ Օրինակ, Բրյուսելի աղբյուրները Kathimerini թերթին ասել են, որ «չի կարելի բացառել այն հնարավորությունը, որ Էրդողանը կներգրավի օկուպացված Կիպրոսի բռնակցման սցենարը»: ԵՄ պաշտոնյան խոսել է «թույլ օղակի» մասին, քանի որ պարզ է դարձել, որ ինչպես ԵՏՏ-ում, այնպես էլ փակ Ֆամագուստա քաղաքում միջազգային արձագանքը լռել է՝ սահմանափակվելով թուրքական նախագծերին չխոչընդոտող հայտարարություններով: Թուրքիան չի թաքցնում գրավյալ տարածքները բռնակցելու իր ծրագրերը։ Անեքսիայի սցենարին «բացահայտորեն աջակցում են թուրք պաշտոնյաները, նույնիսկ օտարերկրյա դիվանագետների հետ շփումների համատեքստում»։
Ես նաեւ անմիջական տեղեկություններ ունեմ իմ սեփական աղբյուրներից՝ Էրդողանի կառավարության առանցքային պաշտոններ զբաղեցնող թուրք պաշտոնյաներից, ովքեր եղել են Հարվարդի համալսարանի իմ նախկին ասպիրանտները 2000-ից 2009 թվականներին, երբ ես այնտեղ տնտեսագիտություն եւ հանրային քաղաքականություն էի դասավանդում: Նրանցից ոմանց հետ պահպանում եմ ընկերական հարաբերություններ եւ հաճախակի շփվում եմ։ Նրանք ինձ ասում են, որ անեքսիան ամենահավանական սցենարն է, քանի որ «այն ավելի քիչ ռիսկ եւ ավելի շատ սիմվոլիզմ ունի»:
Անեքսիան նախատեսվում է «օրինականացնել» հանրաքվեի միջոցով երեք հիմքով. 1) կեսդարյա բանակցությունները լուծում չեն ստացել, 2) երկու պետություն ստեղծելու որոշումը չի հաստատվել մյուս կողմից, 3) միջազգային հանրությունը դեռեւս չի ճանաչում «Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետությունը»։ Ուստի, միակ մնացած տարբերակը, որը վերջ կդնի «կիպրոսցի թուրքերի կեսդարյա մեկուսացմանը», օկուպացված հողերի միացումն է «հայրենիքին»։
Սա պատմություն է, որը պատրաստված է միջազգային հանրության եւ կիպրոսցի թուրքերի համար՝ արդարացնելու անեքսիայի հանրաքվեն, որի արդյունքը որոշակիորեն հստակ է՝ պայմանավորված վերաբնակիչների մեծամասնությամբ եւ գրավյալ տարածքներում թուրքական վերահսկողությամբ՝ չնայած «քաղաքային ընտրությունների» վերջին արդյունքներին։
Թուրքիայի ներսում բռնակցումը Էրդողանի կողմից կներկայացվի որպես պատմական եւ ազգային նշանակության համարձակ հայրենասիրական ակտ՝ թուրքական պետության հռչակման հարյուրամյակի կապակցությամբ։ Հույս կա, որ դա Թուրքիայում ազգայնականության ցանկալի աճ կառաջացնի, ինչը կապահովի Էրդողանի հերոսացումն ու վերընտրությունը երկրի նախագահի պաշտոնում:
Քանի որ Թուրքիայի նախագահական ընտրությունները նշանակված են մայիսի 14-ին, կրիտիկական ամիսները Կիպրոսի եւ Թուրքիայի ընտրությունների միջեւ ընկած ամիսներն են՝ մարտ եւ ապրիլ։
Ապրիլը իդեալական է համարվում նման իրադարձության համար, քանի որ Հունաստանում՝ ժամանակավոր կառավարություն կունենա եւ կլինի նախընտրական դիմակայության էպիկենտրոնում, իսկ միջազգային հանրության ուշադրությունը կկենտրոնանա Ուկրաինայի վրա։
Միջազգային արձագանքը, ինչպես միշտ զուսպ կերպով, կսահմանափակվի բանավոր դատապարտմամբ։ Հունաստանը կաջակցի մեզ, սակայն պատերազմի վտանգի մեջ չի մտնի, իսկ Եվրամիությունը կբավարարվի գաղջ պատժամիջոցներով, որոնք չեն խանգարի Թուրքիայի ծրագրերին, ՄԱԿ-ը կդատապարտի եւ ոչ ավելին։
Ի՞նչ ենք անում մենք բռնակցումը կանխելու համար։ Ցավոք, բռնակցման սպառնալիքը եւ, հետեւաբար, Կիպրոսի Հանրապետության օկուպացված տարածքների անդառնալի կորուստը կարծես թե չի անհանգստացնում Կիպրոսի ընտրողներին կամ նախագահի թեկնածուներին։
Կամ մենք կարծում ենք, որ դա շատ քիչ հավանական է, կամ մեզ չի հետաքրքրում, քանի որ չենք տեսնում, թե ինչպես դա կփոխի մեր առօրյան: Մեզանից ոմանք դեռեւս հնարավոր են համարում միասնական պետությունը կամ դեռեւս երազում են Հունաստանի հետ միության մասին: Մյուսները պնդում են, որ իրենք կկարողանան վերսկսել բանակցությունները այնտեղից, որտեղ կանգ են առել Կրան-Մոնտանայում։
Սրանցից ոչ մեկը չի կանխի օկուպացված տարածքի բռնակցման սպառնալիքը, եթե դա անհրաժեշտ լինի Էրդողանին՝ Թուրքիայում ընտրություններում հաղթելու համար։ Անշուշտ, նույնիսկ Լեդրա փողոցով անցնող «Կանաչ գծով», Թուրքիայի հետ 180 կիլոմետրանոց սահմանի բռնակցումից հետո կարելի է հուսալ, որ «մի օր, հեռավոր ապագայում, կցված հողերը կրկին ազատ կլինեն»։
Գրավյալ տարածքների բռնակցումը կարող է լինել առաջին ճգնաժամը, որին նոր նախագահը պետք է բախվի իր նախագահական պաշտոնավարման առաջին ամիսներին։ Նախագահի թեկնածուները ընտրվելու դեպքում ի՞նչ են անելու, որպեսզի կանխեն օկուպացված տարածքները Թուրքիային միացնելու վտանգը․ այդ մասին մեզ չեն ասել։ Այս հարցերը լրագրողները չեն տվել նաեւ նախագահական դեբատներում։ Ասում են, որ այս նախագահական ընտրություններում «Կիպրոսի խնդիրը չի վաճառվում»։ Սակայն նախկինում երբեք Կիպրոսի հարցն այդքան մոտ չի եղել հնարավոր վատթարագույն արդյունքին՝ կղզու կեսի անշրջելի միացմանը Թուրքիային»:

Ввиду выборов в Турции и неблагоприятных итогов опросов общественного мнения для Тайипа Эрдогана президент Турции ежедневно угрожает Греции и Кипру. Поскольку Греция укреплена как в военном отношении, так и благодаря двусторонним оборонным соглашениям с Францией и США, маловероятно, что Эрдоган осуществит свои угрозы против Греции, пишет лауреат Нобелевской премии мира 2007 года, профессор экономики и этики и директором Кипрского международного института менеджмента (CIIM) Теодор Панайоту в своей статье для Cyprus Mail.
«Как заявил министр иностранных дел Кипра Иоаннис Касулидис, среди прочих слабым звеном, которое находится в опасности, является Кипр.  Однако очередной вторжение в ИЭЗ Кипра или эпизод с «зеленой линией» не разожгут национализм в Турции настолько, чтобы поднять популярность Эрдогана до уровня, который обеспечит его переизбрание на пост президента.
Единственное действие, которое будет иметь историческое значение, — это присоединение оккупированных территорий к Турции. Это расширит территорию Турции впервые за сто лет с момента основания современного турецкого государства Кемалем Ататюрком, «отцом турок», почетным титулом, присвоенным ему турецким парламентом в 1934 году. В этом есть большой символизм для Эрдогана, который хочет стать новым «отцом турок», на этот раз с исламским привкусом.
Эрдоган видит в аннексии оккупированных кипрских территорий начало возрождения Османской империи или хотя бы «Голубой родины».
Ни для кого не секрет, что Турция серьезно рассматривает возможность аннексии оккупированных территорий. Например, источники в Брюсселе сообщили газете Kathimerini,  что «нельзя исключать возможность того, что Эрдоган заручится сценарием… аннексии оккупированного Кипра». Официальный представитель ЕС говорил о «слабом звене», поскольку стало ясно, что как в случае с ИЭЗ, так и в случае с закрытым городом Фамагуста международная реакция была сдержанной, ограничившись заявлениями, которые  не помешали турецким замыслам. Турция не скрывает своих планов по аннексии оккупированных территорий. Сценарий аннексии «поддерживается турецкими официальными лицами открыто, даже в контексте контактов с иностранными дипломатами».
У меня есть и прямая информация из моих собственных источников: от турецких чиновников, занимающих ключевые посты в правительстве Эрдогана, которые были моими бывшими аспирантами Гарвардского университета в течение 2000-2009 годов, когда я преподавал там экономику и государственную политику. С некоторыми из них я поддерживаю дружеские отношения и частое общение. Они говорят мне, что аннексия — наиболее вероятный сценарий, потому что «в нем меньше риска и больше символизма».
Аннексию планируется «узаконить» через референдум по трем аргументам: 1) полвека переговоров не привели к решению, 2) решение о создании двух государств не было принято другой стороной  3) международное сообщество по-прежнему не признает «Турецкую республику Северного Кипра». Поэтому единственным оставшимся вариантом, который положит конец «полувековой изоляции турок-киприотов», является присоединение оккупированных земель к «родине».
Это нарратив, подготовленный для международного сообщества и киприотов-турок, чтобы оправдать референдум об аннексии, исход которого считается определенным, из-за большинства поселенцев и контроля Турции над оккупированными территориями, несмотря на недавние результаты «муниципальных выборов».
Внутри Турции аннексия будет представлена Эрдоганом как смелый патриотический акт исторического и национального значения по случаю столетия провозглашения турецкого государства. Есть надежда, что это вызовет желаемый всплеск национализма в Турции, что обеспечит героизацию и переизбрание Эрдогана на пост президента страны.
Поскольку президентские выборы в Турции назначены на 14 мая, критическими месяцами являются месяцы между кипрскими и турецкими выборами, то есть март и апрель.
Апрель считается идеальным для такого мероприятия, поскольку Греция с временным правительством будет находиться в эпицентре предвыборного противостояния, а внимание международного сообщества будет приковано к Украине.
Международная реакция, как всегда сдержанная, ограничится словесным осуждением. Греция поддержит нас, но не пойдет на риск войны, а Европейский Союз удовлетворится вялыми санкциями, которые не помешают планам Турции. ООН осудит и только.
Что мы делаем, чтобы предотвратить аннексию?  К несчастью,  угроза аннексии и, следовательно, безвозвратная потеря оккупированных территорий Республики Кипр, похоже, не беспокоят кипрских избирателей или кандидатов в президенты.
Либо мы считаем это крайне маловероятным, либо нам все равно, потому что мы не видим, как это изменит нашу повседневную жизнь. Некоторые из нас все еще могут считать возможным создание единого государства или все еще мечтают о союзе с Грецией. Другие утверждают, что им удастся возобновить переговоры с того места, где они были остановлены в Кранс-Монтане.
Ничто из этого не предотвратит угрозу аннексии оккупированной территории, если это понадобится Эрдогану для победы на выборах в Турции. Конечно, даже после аннексии и приобретения 180-километровой границы с Турцией по «Зеленой линии», проходящей через улицу Ледра, можно надеяться, что «когда-нибудь, в далеком будущем, присоединенные земли снова окажутся свободными».
Аннексия оккупированных территорий может стать первым кризисом, с которым придется столкнуться новому президенту в первые месяцы своего президентского срока. Что сделают кандидаты в президенты в случае избрания, чтобы предотвратить угрозу присоединения оккупированных территорий к Турции? Нам не сказали. Не задавали эти вопросы и журналисты на президентских дебатах. Говорят, что на этих президентских выборах «кипрская проблема не продается». И все же никогда еще кипрский вопрос не подходил так близко к наихудшему исходу: необратимому присоединению половины острова к Турции».