Հաշվի առնելով թուրքական ընտրությունները եւ Թայիփ Էրդողանի համար անցկացված անբարենպաստ հարցումները՝ Թուրքիայի նախագահը ամեն օր սպառնում է Հունաստանին եւ Կիպրոսին։ Քանի որ Հունաստանն ուժեղացված է ինչպես ռազմական, այնպես էլ Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի հետ երկկողմանի պաշտպանական համաձայնագրերի միջոցով, դժվար թե Էրդողանը կիրականացնի Հունաստանի դեմ ուղղված իր սպառնալիքները, գրում է 2007 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր, տնտեսագիտության եւ էթիկայի պրոֆեսոր եւ Կիպրոսի մենեջմենթի միջազգային ինստիտուտի տնօրեն (CIIM) Թեոդոր Պանայոտուն՝ Cyprus Mail-ի համար իր հոդվածում:
«Ինչպես ասել է Կիպրոսի արտգործնախարար Իոաննիս Կասուլիդեսը վտանգի տակ գտնվող թույլ օղակը Կիպրոսն է։ Այնուամենայնիվ, հերթական ներխուժումը կամ «Կանաչ գծի» առկայությունը այնքան էլ չի բորբոքի ազգայնականությունը Թուրքիայում, որպեսզի Էրդողանի ժողովրդականությունը բարձրացնի այն մակարդակի, որ ապահովվի նրա վերընտրությունը նախագահի պաշտոնում:
Միակ գործողությունը, որը պատմական նշանակություն կունենա, օկուպացված տարածքների միացումն է Թուրքիային։ Սա կընդլայնի Թուրքիայի տարածքը հարյուր տարվա մեջ առաջին անգամ՝ «թուրքերի հայր» Քեմալ Աթաթուրքի կողմից ժամանակակից թուրքական պետության հիմնադրումից ի վեր։ Դրանում մեծ սիմվոլիզմ կա Էրդողանի համար, ով ցանկանում է դառնալ նոր «թուրքերի հայրը», այս անգամ՝ իսլամական տեսանկյունից։
Էրդողանը Կիպրոսի օկուպացված տարածքների բռնակցման մեջ տեսնում է Օսմանյան կայսրության կամ առնվազն «Կապույտ հայրենիքի» վերածննդի սկիզբը։
Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան լրջորեն դիտարկում է օկուպացված տարածքների բռնակցման հնարավորությունը։ Օրինակ, Բրյուսելի աղբյուրները Kathimerini թերթին ասել են, որ «չի կարելի բացառել այն հնարավորությունը, որ Էրդողանը կներգրավի օկուպացված Կիպրոսի բռնակցման սցենարը»: ԵՄ պաշտոնյան խոսել է «թույլ օղակի» մասին, քանի որ պարզ է դարձել, որ ինչպես ԵՏՏ-ում, այնպես էլ փակ Ֆամագուստա քաղաքում միջազգային արձագանքը լռել է՝ սահմանափակվելով թուրքական նախագծերին չխոչընդոտող հայտարարություններով: Թուրքիան չի թաքցնում գրավյալ տարածքները բռնակցելու իր ծրագրերը։ Անեքսիայի սցենարին «բացահայտորեն աջակցում են թուրք պաշտոնյաները, նույնիսկ օտարերկրյա դիվանագետների հետ շփումների համատեքստում»։
Ես նաեւ անմիջական տեղեկություններ ունեմ իմ սեփական աղբյուրներից՝ Էրդողանի կառավարության առանցքային պաշտոններ զբաղեցնող թուրք պաշտոնյաներից, ովքեր եղել են Հարվարդի համալսարանի իմ նախկին ասպիրանտները 2000-ից 2009 թվականներին, երբ ես այնտեղ տնտեսագիտություն եւ հանրային քաղաքականություն էի դասավանդում: Նրանցից ոմանց հետ պահպանում եմ ընկերական հարաբերություններ եւ հաճախակի շփվում եմ։ Նրանք ինձ ասում են, որ անեքսիան ամենահավանական սցենարն է, քանի որ «այն ավելի քիչ ռիսկ եւ ավելի շատ սիմվոլիզմ ունի»:
Անեքսիան նախատեսվում է «օրինականացնել» հանրաքվեի միջոցով երեք հիմքով. 1) կեսդարյա բանակցությունները լուծում չեն ստացել, 2) երկու պետություն ստեղծելու որոշումը չի հաստատվել մյուս կողմից, 3) միջազգային հանրությունը դեռեւս չի ճանաչում «Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետությունը»։ Ուստի, միակ մնացած տարբերակը, որը վերջ կդնի «կիպրոսցի թուրքերի կեսդարյա մեկուսացմանը», օկուպացված հողերի միացումն է «հայրենիքին»։
Սա պատմություն է, որը պատրաստված է միջազգային հանրության եւ կիպրոսցի թուրքերի համար՝ արդարացնելու անեքսիայի հանրաքվեն, որի արդյունքը որոշակիորեն հստակ է՝ պայմանավորված վերաբնակիչների մեծամասնությամբ եւ գրավյալ տարածքներում թուրքական վերահսկողությամբ՝ չնայած «քաղաքային ընտրությունների» վերջին արդյունքներին։
Թուրքիայի ներսում բռնակցումը Էրդողանի կողմից կներկայացվի որպես պատմական եւ ազգային նշանակության համարձակ հայրենասիրական ակտ՝ թուրքական պետության հռչակման հարյուրամյակի կապակցությամբ։ Հույս կա, որ դա Թուրքիայում ազգայնականության ցանկալի աճ կառաջացնի, ինչը կապահովի Էրդողանի հերոսացումն ու վերընտրությունը երկրի նախագահի պաշտոնում:
Քանի որ Թուրքիայի նախագահական ընտրությունները նշանակված են մայիսի 14-ին, կրիտիկական ամիսները Կիպրոսի եւ Թուրքիայի ընտրությունների միջեւ ընկած ամիսներն են՝ մարտ եւ ապրիլ։
Ապրիլը իդեալական է համարվում նման իրադարձության համար, քանի որ Հունաստանում՝ ժամանակավոր կառավարություն կունենա եւ կլինի նախընտրական դիմակայության էպիկենտրոնում, իսկ միջազգային հանրության ուշադրությունը կկենտրոնանա Ուկրաինայի վրա։
Միջազգային արձագանքը, ինչպես միշտ զուսպ կերպով, կսահմանափակվի բանավոր դատապարտմամբ։ Հունաստանը կաջակցի մեզ, սակայն պատերազմի վտանգի մեջ չի մտնի, իսկ Եվրամիությունը կբավարարվի գաղջ պատժամիջոցներով, որոնք չեն խանգարի Թուրքիայի ծրագրերին, ՄԱԿ-ը կդատապարտի եւ ոչ ավելին։
Ի՞նչ ենք անում մենք բռնակցումը կանխելու համար։ Ցավոք, բռնակցման սպառնալիքը եւ, հետեւաբար, Կիպրոսի Հանրապետության օկուպացված տարածքների անդառնալի կորուստը կարծես թե չի անհանգստացնում Կիպրոսի ընտրողներին կամ նախագահի թեկնածուներին։
Կամ մենք կարծում ենք, որ դա շատ քիչ հավանական է, կամ մեզ չի հետաքրքրում, քանի որ չենք տեսնում, թե ինչպես դա կփոխի մեր առօրյան: Մեզանից ոմանք դեռեւս հնարավոր են համարում միասնական պետությունը կամ դեռեւս երազում են Հունաստանի հետ միության մասին: Մյուսները պնդում են, որ իրենք կկարողանան վերսկսել բանակցությունները այնտեղից, որտեղ կանգ են առել Կրան-Մոնտանայում։
Սրանցից ոչ մեկը չի կանխի օկուպացված տարածքի բռնակցման սպառնալիքը, եթե դա անհրաժեշտ լինի Էրդողանին՝ Թուրքիայում ընտրություններում հաղթելու համար։ Անշուշտ, նույնիսկ Լեդրա փողոցով անցնող «Կանաչ գծով», Թուրքիայի հետ 180 կիլոմետրանոց սահմանի բռնակցումից հետո կարելի է հուսալ, որ «մի օր, հեռավոր ապագայում, կցված հողերը կրկին ազատ կլինեն»։
Գրավյալ տարածքների բռնակցումը կարող է լինել առաջին ճգնաժամը, որին նոր նախագահը պետք է բախվի իր նախագահական պաշտոնավարման առաջին ամիսներին։ Նախագահի թեկնածուները ընտրվելու դեպքում ի՞նչ են անելու, որպեսզի կանխեն օկուպացված տարածքները Թուրքիային միացնելու վտանգը․ այդ մասին մեզ չեն ասել։ Այս հարցերը լրագրողները չեն տվել նաեւ նախագահական դեբատներում։ Ասում են, որ այս նախագահական ընտրություններում «Կիպրոսի խնդիրը չի վաճառվում»։ Սակայն նախկինում երբեք Կիպրոսի հարցն այդքան մոտ չի եղել հնարավոր վատթարագույն արդյունքին՝ կղզու կեսի անշրջելի միացմանը Թուրքիային»:

In view of the Turkish elections and the adverse opinion polls for Recep Tayyip Erdogan, the Turkish president is issuing daily threats against Greece and Cyprus. Theodoros Panayotou, 2007 Nobel Peace Prize contributor and a professor of economics and ethics and director of the Cyprus International Institute of Management (CIIM), has noted this in his article for the Cyprus Mail. Panayotou added as follows, in particular:
Since Greece is fortified both militarily and with bilateral defence agreements with France and the US, it is unlikely that Erdogan will carry out his threats against Greece. As stated, by the Cyprus Minister of Foreign Affairs Ioannis Kasoulides, among others, the weak link, which is at risk, is Cyprus. But one more intervention in Cyprus’ EEZ, or an episode on the Green Line will not inflame nationalism in Turkey enough to raise Erdogan’s popularity to levels that will ensure his re-election to the presidency.
The only action that will be of historical importance is the annexation of the occupied territories to Turkey. This will expand Turkey’s territories for the first time in the hundred years since the founding of the modern Turkish state by Kemal Atatürk, the ‘Father of the Turks’, an honorific title bestowed on him by the Turkish parliament in 1934. This has a great symbolism for Erdogan, who wants to emerge as the new ‘Father of the Turks’, with an Islamic flavour this time.
(...) Erdogan sees the annexation of the occupied Cypriot territories as the beginning of the revival of the Ottoman Empire or at least the ‘Blue Fatherland’.
That Turkey is seriously contemplating annexation of the occupied territories is no secret. For example, sources in Brussels told Kathimerini newspaper, published on November 27, 2022 that “the possibility cannot be excluded that Mr Erdogan will enlist the scenario … of the annexation of occupied Cyprus”. The EU official spoke of a “weak link” as it has become clear, both in the case of the EEZ and in that of the closed city of Famagusta, the international reactions were – if anything – subdued, they moved at the level of verbal remarks and in any case they did not prevent the Turkish designs. Turkey does not hide its plans to annex the occupied territories. The annexation scenario is “maintained by Turkish officials, openly, even in the context of contacts with foreign diplomats”, as published in the same newspaper.
But I also have direct information, from my own sources: from Turkish officials in key positions in the Erdogan government, who were my former graduate students from Harvard University during the decade 2000-2009, when I was teaching economics and public policy there. With some of them, I maintain friendly relations and frequent communication. I am being told by them that annexation is the most likely scenario because “it contains less risk and more symbolism”.
The annexation is planned to be “legitimised” through a referendum based on three arguments: 1) half a century of negotiations have not resulted in a solution, 2) the two-state solution has not been accepted by the other side, and 3) the international community continues not to recognise the ‘Turkish Republic of Northern Cyprus’. Therefore, the only remaining option that will end the “half-century-long isolation of the Turkish Cypriots” is the annexation of the occupied lands to the “motherland”.
This is the narrative being prepared for the international community and the Turkish Cypriots to justify the annexation referendum, the outcome of which is considered certain, due to the settlers’ majority and Turkey’s control over the occupied territories, despite the recent results of the “municipal elections”.
Inside Turkey, the annexation will be presented by Erdogan as a bold patriotic act of historical and national importance on the occasion of the centenary of the declaration of the Turkish state. The hope is that this will cause the desired upsurge of nationalism in Turkey that will ensure the heroisation and re-election of Erdogan to the country’s presidency.
Since the presidential elections in Turkey are scheduled for May 14, the critical months are those between the Cypriot and Turkish elections, i.e. the months of March and April. (...).
April is considered ideal for such an undertaking since Greece, with a caretaker government, will be in the midst of divisive electoral confrontation, between the first and second contest, and the attention of the international community will be transfixed on Ukraine where the war will be at its peak.
The international reactions, subdued – as always – will be limited to verbal condemnation. Greece will support us but will not risk war, and the European Union will be content with lukewarm sanctions that will not prevent Turkish plans. The UN will condemn but that’s all.
How much do we care and what do we do to prevent annexation? Unfortunately, the threatened annexation and therefore the permanent loss of the occupied territories of the Republic of Cyprus do not seem to concern Cypriot voters or the presidential candidates.
Either we consider it highly unlikely, or we don’t care because we don’t see what difference it will make in our daily lives. Some of us may still consider a unified state possible or still dream of union with Greece. Others argue that they will manage to resume talks where they were left off in Crans Montana, negotiate the Guterres framework and end up with the BBF, as long as they win the elections.
None of this will prevent the threatened annexation of the occupied area, in a few months, if Erdogan needs it to win the Turkish elections. Of course, even after the annexation and acquisition of a 180 kilometre border with Turkey along the Green Line, running across Ledra Street, we can hope that “one day, in the distant future, the annexed lands will again be free”.
The annexation of the occupied territories may be the first crisis that the new president will have to face in the first months of his term. What will the presidential candidates do, if elected, to prevent the threatened annexation of the occupied territories to Turkey? They haven’t told us. Nor have they been asked by journalists at the presidential debates. It is said that in these presidential elections “the Cypriot problem does not sell”. And yet, never before has the Cyprus issue come so close to the worst possible outcome: the irreversible annexation of half of the island to Turkey.