Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ի թագադրումն այս մայիսին կնշվի ավանդական երթերով, Վինձորի ամրոցում համերգով, փողոցային երեկույթներով, լուսային շոուներով եւ համայնքային կամավորությամբ, հայտարարել է Բուքինգհեմյան պալատը։
Թագադրումը 2023 թվականին թագավորական ընտանիքի գլխավոր իրադարձությունն է, որը ստվերի տակ է հայտնվել միապետի որդու՝ արքայազն Հարիի անկեղծ հուշագրով, որում նա մեղադրանքներ է հնչեցրել թագավորի եւ ընտանիքի մյուս անդամների նկատմամբ։
Թագադրման մանրամասները հրապարակելիս Բուքինգհեմյան պալատն ասել է, որ բրիտանացիները, որոնց մայիսի 8-ին արդեն լրացուցիչ հանգստյան օր է տրվել այդ իրադարձությունը նշելու համար, կկարողանան դիտել արարողությունները եւ հատուկ համերգը, ինչպես նաեւ տեսնել խորհրդանշական շենքերը, որոնք լուսավորված կլինեն լազերային լույսերով։
«Նորին մեծություններ թագավորը եւ թագուհի կոնսորտը անհամբեր սպասում են թագադրման հանգստյան օրերին՝ որպես ընկերների, ընտանիքների եւ համայնքների հետ ժամանակ անցկացնելու հնարավորություն», - ասվում է Բուքինգհեմյան պալատի հայտարարության մեջ:
Պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա Լոնդոնի Վեսթմինսթերյան աբբայությունում եւ կկրկնի վերջին 1000 տարվա ընթացքում միապետների ավանդական տպավորիչ օծմանը կարգը:
Շքերթներից հետո թագավորը կնոջ հետ կհայտնվի Բուքինգհեմյան պալատի պատշգամբում՝ թագավորական ընտանիքի անդամների ուղեկցությամբ։
Մայիսի 7-ին Վինձորի ամրոցում տեղի կունենա թագադրման համերգ, որտեղ նվագախումբը կկատարի սիրված երաժշտական ​​ստեղծագործություններ աշխարհի մի քանի խոշոր արտիստների եւ երգչախմբի հետ՝ նախքան ամբողջ երկրի շենքերի լուսավորությունը:
Այս օրը կլինեն փողոցային երեկույթներ, որտեղ համայնքների բնակիչներն ու հարեւանները կհավաքվեն:
Երկուշաբթի օրը՝ մայիսի 8-ին, մարդիկ կհրավիրվեն կամավոր աշխատանքներ կատարելու բարեգործական, կրոնական եւ համայնքային խմբերի հետ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու թագավորի հանրային ծառայությանը եւ փորձելու կամավորական աշխատանքի սովորություն ստեղծել:

Коронация британского короля Карла III в мае этого года будет отмечаться традиционными шествиями, концертом в Виндзорском замке, уличными вечеринками, световыми шоу и общественным волонтерством, объявил Букингемский дворец.
Коронация, главное событие королевской семьи на 2023 год,  который  был омрачен откровенными мемуарами сына монарха принца Гарри, в которых он выдвинул обвинения против короля и других членов семьи.
Публикуя подробности коронации, Букингемский дворец сообщил, что британцы, которым уже дали дополнительный выходной день 8 мая, чтобы отметить это событие, смогут посмотреть церемонии и специальный концерт, а также увидеть культовые здания, освещенные лазерными проекциями.
«Их Величества король и королева-консорт надеются, что выходные, посвященные коронации, дадут возможность провести время с друзьями, семьями и сообществами», — говорится в заявлении Букингемского дворца.
Официальная церемония состоится в лондонском Вестминстерском аббатстве и будет следовать традиционному зрелищному помазанию монархов за последние 1000 лет.
После процессий король и  его супруга появятся на балконе Букингемского дворца в сопровождении членов королевской семьи.
7 мая в Виндзорском замке состоится коронационный концерт, на котором оркестр будет исполнять любимые музыкальные произведения вместе с некоторыми из крупнейших мировых артистов и специальным коронационным хором, прежде чем здания по всей стране будут освещены.
В этот день  будут проходить уличные вечеринки, на которых сообщества и соседи соберутся вместе, чтобы поделиться едой.
В понедельник, 8 мая, людям будет предложено стать волонтерами в благотворительных, религиозных и общественных группах, чтобы отдать дань уважения государственной службе короля и попытаться создать наследие волонтерской работы.