Շրջափակումից հետո մեկը մյուսի հետևից Արցախում փակվում են շինհրապարակները: Աշխատող եզակի շինհրապարակներից մեկը Նախիջևանիկում է: Արցախի Հանրային Հեռուստատեսության «ՕՐ Լրատվական»-ի հաղորդմամբ, շրջափակումից առաջ ներմուծած, պահեստավորած շինանյութի շնորհիվ գյուղի  նոր թաղամասի շինարարությունը շարունակվում է ըստ ժամանակացույցի: Նախաձեռնողներն ասում են՝ սա էլ Արցախը հայկական պահելու պայքարի իրենց ճանապարհն է:
Մանրամասները՝ Արցախի Հանրային Հեռուստատեսության տեսանյութում։
Հիշեցնենք, որ 44 օր է, ինչ Արցախը շրջափակման մեջ է: Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ից շարունակում է ֆեյք «բնապահպանների» անվան տակ փակ պահել Արցախն աշխարհին կապող «կյանքի ճանապարհը»՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը:
Արցախում 120 000 մարդ, որից 30 000-ը երեխաներ են, այս տարի Ամանորը դիմավորել են շրջափակման մեջ՝ ճանապարհի բացման սպասումով։ Ադրբեջանցիների կողմից Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի փակման պատճառով 1100 քաղաքացի տուն վերադառնալու հնարավորություն չունի, որից 270-ը երեխաներ են։

Ever since the ongoing Azerbaijani blockade, construction sites are closing one after another in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
One of the still-working construction sites, however, is in Nakhijevanik village.
According to Artsakh Public Television, thanks to the building materials imported and stored before the blockade, the construction of the new district of the village continues according to the schedule.
The initiators say that this is their way of fighting to keep Artsakh Armenian.
Artsakh has been under a blockade for 44 days now. Since December 12 of last year, Azerbaijan continues to close—under the name of "environmentalists"—the "road of life" connecting Artsakh to the world, thereby stopping traffic and cutting off the only connection of Artsakh citizens with the outside world.
As a result 120,000 people in Artsakh—30,000 of whom are children—welcomed the New Year under a blockade, waiting for the reopening of the aforesaid road. Due to the Azerbaijanis’ closure of this corridor connecting Artsakh to Armenia, 1,100 Artsakh residents—of which 270 are children—cannot return home.