Ֆինլանդիան առաջին անգամ ակնարկել է, որ կարող է անդամակցել ՆԱՏՕ-ին՝ չսպասելով Շվեդիային այն բանից հետո, երբ նրա հարեւանը բախվել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի կողմից հերթական դիմադրությանը, հաղորդում է Bloomberg-ը:
Արտաքին գործերի նախարար Պեկկա Հաավիստոյի ընտրած ուղին, իրականացման դեպքում, կնշանակի զգալի տեղաշարժ Ֆինլանդիայի քաղաքականության մեջ, այն բանից հետո, երբ մայիսին Հյուսիսային Եվրոպայի երկրները համատեղ հայտ ներկայացրեցին Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմակերպությանը միանալու համար:
Դեռ պարզ չէ, թե Ֆինլանդիան որքանով կփոխի իր մոտեցումը։ Դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ երկու երկրները միաժամանակ միանան ՆԱՏՕ-ին՝ հաշվի առնելով անվտանգության նկատառումները, ասել է Հաավիստոն Հելսինկիում լրագրողների հետ զրույցում՝ մեղմելով նույն օրը ավելի վաղ արված մեկնաբանությունները, երբ հայտարարեց, որ Ֆինլանդիան կարող է ստիպված լինել պատրաստվել միայնակ գործելու համար:
«Համատեղ ճանապարհը դեպի ՆԱՏՕ դեռ հնարավոր է»,-ասել է Հաավիստոն՝ հավելելով, որ «ինչ-որ տեղ հոգու խորքում մենք դիտարկում ենք տարբերակներ, եթե երկիրը բախվի մշտական դիմադրության»։
Թուրքիան եւ Հունգարիան ՆԱՏՕ-ի 30 անդամներից միակն են, որոնք դեռ չեն վավերացրել հայտերը։ Նախօրեին Էրդողանը բացառել է Շվեդիայի հայտին աջակցելն այն բանից հետո, երբ ծայրահեղ աջամեջ շվեդ ակտիվիստն այրել է Ղուրանը Ստոկհոլմում։ Ի պատասխան նրա մեկնաբանությունների՝ ամերիկացի պաշտոնյաները կրկին հայտարարել են ՆԱՏՕ-ի ընդլայնմանը իրենց աջակցության մասին։
Էրդողանի մեկնաբանությունները կասկածի նոր մակարդակ են առաջացրել դաշինքին Շվեդիայի անդամակցության հեռանկարների վերաբերյալ, քանի որ Թուրքիայի առաջնորդը չի հստակեցրել, թե պատրաստ է արդյոք փոխել իր դիրքորոշումը: Քանի որ ընտրությունները նախատեսված են մայիսին, Էրդողանը ձգտում է ստանալ կրոնական պահպանողականների աջակցությունը։
Թուրքիան առաջարկել է գործընթացի սկզբում առանձին դիտարկել Ֆինլանդիայի հայտը, քանի որ Հելսինկիի հետ լուրջ խնդիրներ չի ունեցել, սակայն այդ գաղափարին դեմ են հանդես եկել Ինչպես Հյուսիսային Եվրոպայի երկրները, այնպես էլ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը, հայտարարել են երկու թուրք պաշտոնյաներ, որոնք խոսել են անանունության պայմանով:
Նրանց խոսքով՝ Թուրքիան մեծապես գոհ է Անկարայի հետ Հելսինկիի համագործակցությունից, ինչը կանդրադառնա Թուրքիայի որոշման վրա։
Հաավիստոյի խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ին առանց Շվեդիայի անդամակցությունը Ֆինլանդիայի թիկունքում մեծ տարածք կթողնի դաշինքի սահմաններից դուրս, ինչը կարող է վտանգել մատակարարման ուղիները եւ ՆԱՏՕ-ի՝ անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու կարողությունը՝ համաձայն 5-րդ հոդվածի։ Դա նաեւ կհանգեցնի որոշ ռազմական համագործակցության դադարեցման, որը տարիների ընթացքում զարգացել է երկու երկրների միջեւ:
«Պլան B չկա»,-հավելել է Հաավիստոն: «Այդ ճանապարհը հնարավոր չի համարվել, եւ դրա մի մասը կապված է նրա հետ, թե ինչպես պլանավորել մեր պաշտպանությունը։ Սկանդինավյան պաշտպանությունը շատ դժվար է կազմակերպել ՝ հաշվի առնելով մեր երկար արեւելյան սահմանը եւ հաշվի առնելով ամենավատ սցենարները, եւ Շվեդիան առանցքային դեր է խաղում, թե ինչպես ենք մենք կազմակերպում այդ պաշտպանությունը»,-նշել է նա։
Հունգարիան հայտարարել է, որ մտադիր է վավերացնել հայտերը հաջորդ ամիս։ Բուդապեշտի՝ հավանություն տալուց հետո, Թուրքիան կմնա ընդլայնման միակ հակառակորդը։

Finland has hinted for the first time that it may join NATO without waiting for Sweden, after its neighbor encountered further resistance from Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Bloomberg reports.
The path chosen by Foreign Minister Pekka Haavisto, if implemented, would mark a significant shift in Finland's policy after the Nordic countries jointly applied in May to join the North Atlantic Treaty Organization. Faced with persistent objections from Turkey, the two Nordic countries have so far insisted on considering their applications jointly.
It remains to be seen to what extent Finland will change its approach. The position remains that the two countries should join NATO at the same time, given security concerns, Haavisto told reporters in Helsinki, tempering comments made earlier in the day when he said Finland might have to prepare to go it alone.
Turkey and Hungary are the only two of the 30 NATO members that have yet to ratify the bids. The day before, Erdoğan ruled out supporting Sweden's bid after an extreme right-wing Chevda activist burned a Quran in Stockholm. In response to his comments, U.S. officials reiterated their support for NATO expansion.
Erdogan's comments raised a new level of doubt about Sweden's prospects for joining the alliance, as the Turkish leader did not specify whether he was ready to change his position. With elections scheduled for May, Erdoğan is seeking the support of religious conservatives.
Turkey suggested considering Finland's bid separately at the beginning of the process because it had no serious problems with Helsinki, but the idea was opposed by both the Nordic countries and NATO Secretary-General Jens Stoltenberg, said two Turkish officials, who spoke on condition of anonymity.
They said Turkey is largely happy with Helsinki's cooperation with Ankara, which will affect Turkey's decision.
Joining NATO without Sweden, Haavisto said, would leave a large area in Finland's rear area outside the alliance, which could jeopardize supply routes and NATO's ability to provide Article 5 security guarantees. It would also entail winding down some military cooperation that has developed between the two countries over the years.