Նախագահ Ջո Բայդենը վետո կդնի նավթի ռազմավարական պաշարների (SPR) մասին օրինագծի վրա, եթե այն ընդունվի Կոնգրեսի կողմից, հայտարարել է էներգետիկայի նախարար Ջենիֆեր Գրանհոլմը, փոխանցում է Reuters-ը։
Անցյալ շաբաթ գրած նամակում Գրանհոլմը հանրապետականներին նախազգուշացրել էր, որ երկրի դեմոկրատ նախագահի կողմից նավթի պաշարներից օգտվելու լիազորությունների սահմանափակումը կխաթարի ազգային անվտանգությունը, կառաջացնի հում նավթի անբավարարություն եւ կբարձրացնի բենզինի գները:
«Նա թույլ չի տա, որ ամերիկացի ժողովուրդը տառապի հետամնաց օրակարգի պատճառով, որը առաջ են տանում Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականները»,- ասել է Գրանհոլմը:
Օրինագիծը, որը կոչվում է HR21, արգելում է Էներգետիկայի նախարարին օգտագործել SPR-ը՝ առանց դաշնային հողերում նավթի եւ գազի լիզինգի ավելացման ծրագրի մշակման, եթե ազատումը կապված չէ նավթի մատակարարումների հետ կապված արտակարգ իրավիճակով:
Ակնկալվում է, որ Ներկայացուցիչների պալատը, որը հանրապետականները վերահսկում են աննշան գերազանցությամբ, օրինագծի համար կքվեարկի արդեն այս շաբաթ: Օրինագիծը ծանր պայքարի կհանդիպի դեմոկրատների կողմից վերահսկվող Սենատում:
Հանրապետական օրենսդիրները մտահոգված են, որ SPR-ից անցած տարվա թողարկումները վատթարացրել են նավթը պահելու, փոխադրելու եւ մղելու հնարավորությունը:
Բայդենը բազմիցս օգտագործել է SPR-ը անցյալ տարվա ընթացքում՝ ի պատասխան ուկրաինական պատերազմի պատճառով նավթի գների աճին, ինչպես նաեւ ուղեւորությունների ավելացմանը՝ COVID-19 համավարակի թուլացման պայմաններում:
Անցյալ մարտին Բայդենը հայտարարել է վեց ամսվա ընթացքում 180 միլիոն բարել նավթի ռեկորդային թողարկման մասին, ինչի հետեւանքով պաշարների մակարդակն ամենացածրն է եղել 1983 թվականի վերջից:
Էներգետիկայի նախարարությունն այս ամիս մերժել է նավթային ընկերությունների հայտերի առաջին խմբաքանակը՝ SPR-ում հում նավթի պաշարները համալրելու համար:
Չնայած այս մերժմանը, Գրանհոլմն ասել է, թե վստահ է, որ Միացյալ Նահանգները կարող է համալրել SPR-ը եւ խնայել հարկատուների գումարները՝ գնելով նավթ ավելի ցածր գնով:

In a letter last week, Granholm warned Republicans that limiting the Democratic president's authority to use the nation's oil reserves would undermine national security, cause crude oil shortages and raise gasoline prices.
"He will not allow the American people to suffer because of the backwards agenda that House Republicans are advancing," Granholm said.
The bill, dubbed HR21, would prohibit the Energy Secretary from using SPR without developing a plan to increase oil and gas leasing on federal lands unless the exemption is due to a major oil supply emergency.
The House, which Republicans control by a slim margin, is expected to vote on the bill as early as this week. The bill will face an uphill battle in the Democrat-controlled Senate.
Republican lawmakers are concerned that last year's releases from the SPR have impaired the ability to store, transport and transfer oil to the SPR.
Biden repeatedly used the SPR last year in response to skyrocketing oil prices due to the war in Ukraine, as well as increased travel as the COVID-19 pandemic waned.
Biden announced last March a record 180 million barrels of oil in six months, bringing the reserve level to its lowest since late 1983.
The Energy Department this month rejected the first batch of applications from oil companies to replenish crude oil reserves in the SPR.
Despite the rejection, Granholm said she is confident that the United States can replenish the SPR and save taxpayers money by buying oil at a lower price.