Մարոկկոյի օրենսդիրները կողմ են քվեարկել Եվրախորհրդարանի հետ հարաբերությունների վերանայմանը՝ նրան մեղադրելով միջամտության մեջ այն բանից հետո, երբ Եվրախորհրդարանը թագավորությանը մամուլի ազատությունը հարգելու կոչ անող բանաձեւ է ընդունել, հայտնում է AFP-ն։
Նիստից հետո արված հայտարարության մեջ Մարոկկոյի օրենսդիրները եվրոպական բանաձեւն անվանել են «անընդունելի հարձակում թագավորության դատական ինստիտուտների ինքնիշխանության, արժանապատվության եւ անկախության վրա»: Նրանք ասել են, որ այդ քայլը «լուրջ վնաս է հասցրել իրենց միջեւ հիմնարար վստահությանը»:
Արդյունքում Մարոկկոյի խորհրդարանը «որոշել է վերանայել իր հարաբերությունները Եվրախորհրդարանի հետ եւ դրանք ներկայացնել ընդհանուր գնահատման համար»,- ասել է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ռաչիդ Թալբի Ալամին: Այլ մանրամասներ նա չի հայտնել։
1996 թվականի համաձայնագրով Մարոկկոյի եւ Եվրամիության միջեւ սերտ տնտեսական եւ առեւտրային հարաբերություններ են հաստատվել, հատկապես գյուղատնտեսության եւ ձկնորսության ոլորտներում:
«Նրանց որոշումները մեզ չեն վախեցնի, եւ մենք չենք պատրաստվում փոխել մեր ուղին ու մոտեցումը»,- ասել է «Անկախների ազգային միավորման»՝ Մարոկկոյի իշխող կոալիցիայի ամենամեծ կուսակցության նախագահ Մուհամմեդ Գիաթը:
Ստրասբուրգում եվրոպացի օրենսդիրները Մարոկկոյին կոչ են արել «հարգել խոսքի եւ լրատվամիջոցների ազատությունը» եւ «ձերբակալված լրագրողների համար արդար դատավարություն երաշխավորել»:

Moroccan lawmakers voted unanimously to review relations with the European Parliament, accusing it of interference after passing a resolution calling on the kingdom to respect press freedom, AFP reported.
In a statement after the meeting, Moroccan lawmakers called the European resolution an unacceptable attack on the sovereignty, dignity and independence of the kingdom's judicial institutions. They said the move seriously damaged fundamental trust between them.
As a result, the Moroccan parliament decided to review its relationship with the European Parliament and present it for a general evaluation, said House Speaker Rachid Talbi Alami without elaborating.
Under the 1996 agreement, Morocco and the European Union were linked by close economic and trade relations, especially in agriculture and fisheries.
European lawmakers in Strasbourg called on Morocco to respect freedom of speech and freedom of the media.