Առաջատար տնտեսագետները անհնարին են համարել Արգենտինայի եւ Բրազիլիայի միասնական արժույթ ստեղծելու գաղափարը՝ ասելով, որ երկու երկրների նախագահների կողմից առաջ քաշված գաղափարը չափազանց շատ գործնական խոչընդոտների է հանդիպում՝ այն իրականություն դարձնելու համար, գրում է Bloomberg-ը։
Allianz SE-ի գլխավոր տնտեսական խորհրդատու եւ Bloomberg Opinion-ի վերլուծաբան Մոհամմեդ Էլ-Էրիանը Twitter-ում գրել է, որ Հարավային Ամերիկայի երկու խոշորագույն տնտեսություններն ի վիճակի չեն իրականացնել այդ գաղափարը՝ հաշվի առնելով ներկայիս պայմանները, եւ որ միասնական արժույթը «հեռու է իրականությունից»:
Անգլիայի բանկի տնտեսագետ Ջոն Բարդերն ասել է, որ երկու երկրների միջեւ արժութային միությունը «հավակնոտ» կլիներ, իսկ Չիլիի կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Խոսե դե Գրեգորիոն ասել է, որ Բրազիլիան վտանգում է իր խելամիտ դրամավարկային քաղաքականությունը՝ իր արժույթը Արգենտինային կապելով։ «Դա այնքան էլ իմաստ չունի»,- ասել է նա Radio Infinita-ին:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի նախկին գլխավոր տնտեսագետ Օլիվյե Բլանշարն առաջարկն անվանել է «խելագար», իսկ ԱՄՆ ֆինանսների նախկին նախարար Լարի Սամերսն այն անվանել է «խիստ խնդրահարույց՝ հաշվի առնելով տնտեսության մեջ տարբերությունները»:
Բրազիլիան եւ Արգենտինան ցանկանում են վերսկսել ֆինանսական եւ առեւտրային գործարքների համար միասնական արժույթի ձեւավորման շուրջ քննարկումները, տարածաշրջանային գագաթաժողովից առաջ տեղական թերթերից մեկում հրապարակված համատեղ հոդվածում գրել են նախագահներ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան եւ Ալբերտո Ֆերնանդեսը:
Թեեւ առաջարկը նպատակ ունի խթանել տարածաշրջանային առեւտուրը եւ ինտեգրել հարեւան երկրներին, այն բախվում է բազմաթիվ քաղաքական եւ տնտեսական խոչընդոտների, նախքան իրականություն դառնալը: Նման փորձերը վերջին տասնամյակների ընթացքում խափանվել են՝ մակրոտնտեսական անկայունության եւ կառավարությունների փոփոխության պատճառով:
Արգենտինայի ամենամյա գրեթե 100% կազմող գնաճը, համեմատած Բրազիլիայի 5,8%-ի հետ, եւ վերջին տարիներին պեսոյի արագ արժեզրկումը, ի թիվս այլ խոչընդոտների, ուղղակի մարտահրավեր են միասնական արժույթի գաղափարին:

Ведущие экономисты отвергли идею создания единой валюты Аргентиной и Бразилией, заявив, что идея, выдвинутая президентами обеих стран, сталкивается со слишком большим количеством практических препятствий, чтобы воплотить ее в жизнь, пишет Bloomberg.
Мохамед Эль-Эриан, главный экономический советник Allianz SE и обозреватель Bloomberg Opinion, написал в Твиттере, что две крупнейшие экономики Южной Америки не в состоянии реализовать эту идею, учитывая нынешние условия, и что введение единой валюты «далеко от реальности».
Джон Баррдер, экономист Банка Англии, сказал, что валютный союз между двумя странами был бы «амбициозным», а бывший президент центрального банка Чили Хосе де Грегорио сказал, что Бразилия рискует своей разумной денежно-кредитной политикой, привязав свою валюту к Аргентине: «Это не имеет особого смысла», — сказал он Radio Infinita.
Оливье Бланшар, бывший главный экономист Международного валютного фонда, назвал это предложение «безумным», а бывший министр финансов США Ларри Саммерс назвал его «крайне проблематичным, учитывая различия в экономике».
Бразилия и Аргентина стремятся возобновить обсуждение формирования общей валюты для финансовых и коммерческих операций, написали президенты Луис Инасио Лула да Силва и Альберто Фернандес в совместной статье в местной газете перед региональным саммитом.
Хотя предложение направлено на стимулирование региональной торговли и интеграцию соседних стран, оно сталкивается с многочисленными политическими и экономическими препятствиями, прежде чем станет реальностью. Подобные попытки в прошлые десятилетия не увенчались успехом на фоне макроэкономической нестабильности и смены правительств.
Ежегодная инфляция в Аргентине, составляющая почти 100% по сравнению с 5,8% в Бразилии, и быстрое обесценивание песо в последние годы являются непосредственным вызовом идее единой валюты, среди других различных препятствий.