Թուրքիայի՝ ՆԱՏՕ-ից դուրս գալն այս պահին չի դիտարկվում, հայտարարել է իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության պաշտոնական ներկայացուցիչ Օմեր Չելիքը։
«ՆԱՏՕ-ի կազմից Թուրքիայի դուրս գալու մասին խոսք չկա։ Մենք ՆԱՏՕ-ն հիմնած երկրներից մեկն ենք»,-ասել է Չելիքը CNN Turk հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Շվեդիայի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները վատթարացել են վերջին մի քանի օրերի ընթացքում Ստոկհոլմում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի եւ դանիական «Կոշտ կուրս» ծայրահեղ աջ կուսակցության առաջնորդ Ռասմուս Պալուդանի կողմից Ղուրանն այրելու պատճառով՝ շվեդական իշխանություններից ակցիա անցկացնելու թույլտվություն ստանալուց հետո: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հունվարի 23-ին հայտարարել է, որ Շվեդիան չպետք է հույսը դնի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու իր հայտի թուրքական աջակցության վրա։

Turkey's withdrawal from NATO is not under consideration at the moment, said Omer Celik, an official spokesman for the ruling Justice and Development Party.
The words of those who talk about Turkey's withdrawal from NATO are extremely surprising, Celik told CNN Turk.
Sweden's relations with Turkey have deteriorated over the past few days with protests in Stockholm and the burning of a Quran by Rasmus Paludan, leader of the Danish far-right party Tough Course, after Swedish authorities obtained permission to hold the action. Turkish President Tayyip Erdogan said Jan. 23 that Sweden should not count on Turkish support for its NATO bid.