Ադրբեջանի իշխանությունների մոտ նոր «բնապահպանական նոպա» է սկսվել: Այս անգամ Բաքուն որոշել է պահանջել փակել հայկական ատոմակայանը, այն էլ՝ «անհապաղ»։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, օմբուդսմենի գրասենյակին վկայակոչելով, հաղորդում են, որ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների լիազոր Սաբինա Ալիեւան դիմել է միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին՝ կոչ անելով կասեցնել Մեծամորի ատոմակայանի գործունեությունը:
«Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին ուղղված դիմումում նշվում է, որ հերթական աղետից խուսափելու համար, ինչպիսիք էին Չեռնոբիլում եւ Ֆուկուսիմայում,  Մեծամորի ատոմակայանի գործունեությունը պետք է անհապաղ դադարեցվի, իսկ նրա ռադիոակտիվ թափոնները պետք է անցնեն միջազգային խիստ հսկողության ներքո», –նշվում է հաղորդագրությունում:  Ինչպես ասում են՝ կեղծ բնապահպանների շարքերն ավելացել են:
Նշենք, որ բոլոր փորձագետները համակարծիք են կայանի անվտանգության հարցում: Հիշեցնենք նաեւ, որ մարդու իրավունքների լիազոր կոչեցյալ Սաբինա Ալիեւան ոչ մի անգամ չի այցելել Ադրբեջանում գերեվարված հայերին, ոչ մի անգամ  չի դատապարտել գերեվարված հայերի խոշտանգումները, ոչ մի անգամ չի դատապարտել հայերի նկատմամբ ագրեսիայի վակխանալիան: Թե՞ Ադրբեջանում մարդու իրավուքները միայն ադրբեջանցիների համար են:

С властями Азербайджана приключился новый «экологический приступ». На этот раз в Баку решили требовать закрытия Армянской АЭС, причем «немедленно».
Как сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на аппарат омбудсмена, уполномоченный по правам человека Азербайджана Сабина Алиева обратилась к международным правозащитным организациям с призывом приостановить деятельность Мецаморской АЭС в Армении.
«В обращении Алиевой к международным правозащитным организациям указано, что во избежание очередной катастрофы, подобной в Чернобыле и Фукусиме, деятельность Мецаморской АЭС должна быть срочно прекращена, а ее радиоактивные отходы должны быть взяты под строгий международный контроль», – отмечается в сообщении. Как говорится, в полку псевдоэкологов прибыло.
Напомним, что все эксперты сходятся во мнении о безопасности станции. Напомним также, что именуемая уполномоченная по правам человека Сабина Алиева ни разу не посетила удерживаемых в Азербайджане пленных армян, ни разу не выступила с осуждением расправы над пленными армянами, ни разу не осудила вакханалию агрессии в отношении армян. Или в Азербайджане права человека только для азербайджанцев?