ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի եւ կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանին Քննչական կոմիտեն խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու միջնորությամբ դիմել է դատարան: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ ՔԿ խոսնակ Գոռ Աբրահամյանից:
Նա հայտնեց, որ Գոռ Աղեկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 550-րդ 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ) նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու համար:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ երեկ՝ հունվարի 25-ին, ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի եւ կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ հունվարի 19-ին՝ կեսգիշերն անց, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում, վառարանը վառել է ավտոբենզինով, որի արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաեւ պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում՝ կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները եւ դուրս գալ այնտեղից:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի հետեւանքով զոհվել է 15 ժամկետային զինծառայող, 7 զինծառայող տեղափոխվել է Վարդենիսի հոսպիտալ, նրանից չորսը բուժօգնություն ստանալուց հետո դուրս է գրվել, 3–ը՝ ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել Երեւան՝ Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն:
Դեպքից անմիջապես հետո պաշտոններից ազատվել են 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարը եւ եւս 7 բարձրաստիճան զինվորականներ։

Следственный комитет Армении обратился в суд с ходатайством об избрании меры пресечения в виде ареста в отношении начальника по тылу - заместителя командира по линии тыла и коммунально-эксплуатационной службы Гора Агекяна. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am пресс-секретарь СК Армении Гор Абрамян.
По его словам, Гору Агекяну предъявлено обвинение по части 3 статьи 550 УК Армении (служебная халатность, повлекшая по неосторожности причинение тяжкого вреда здоровью или смерть человека).
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 25 января 2023 года прокурором было принято решение о возбуждении в отношении начальника по тылу - заместителя командира по линии тыла и коммунально-эксплуатационной службы Г.А. общественного уголовного преследования.
В ходе предварительного следствия установлено, что после полуночи 19 января 2023 г. офицер инженерной службы N-й воинской части МО РА, являясь начальником места дислокации, в нарушение установленного порядка, в жилище, предусмотренном для личного состава вышеуказанного подразделения, расположенного по адресу 1-я улица села Азат Гегаркуникской области, пытался зажечь печь с применением автобензина. В результате, в казарме вспыхнул пожар. Из-за отсутствия надлежащих мер противопожарной защиты и запасного выхода военнослужащие не смогли не только потушить огонь, но и сломать железные решетки, прикрепленные на окнах, и выйти из помещения. В итоге, погибли 15 военнослужащих срочной службы этой же роты, а офицер и четверо других военнослужащих срочной службы получили телесные повреждения различной степени тяжести.
Родители погибших в пожаре в ВЧ в Гегаркунике солдат ставят под сомнение результаты экспертизы
Не исключает возможности представления ходатайства о проведении повторной судебно-медицинской экспертизы тел…
Опрос: 70% граждан не верят в версию Пашиняна о пожаре, унесшем жизни 15 военнослужащих
Официальной версии Пашиняна в той или иной мере доверяют лишь…
Адвокат: В марте состоится встреча военного прокурора и родителей 15 военнослужащих, погибших в селе Азат