ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի եւ կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանին Քննչական կոմիտեն խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու միջնորությամբ դիմել է դատարան: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ ՔԿ խոսնակ Գոռ Աբրահամյանից:
Նա հայտնեց, որ Գոռ Աղեկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 550-րդ 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ) նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու համար:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ երեկ՝ հունվարի 25-ին, ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի եւ կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ հունվարի 19-ին՝ կեսգիշերն անց, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում, վառարանը վառել է ավտոբենզինով, որի արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաեւ պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում՝ կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները եւ դուրս գալ այնտեղից:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի հետեւանքով զոհվել է 15 ժամկետային զինծառայող, 7 զինծառայող տեղափոխվել է Վարդենիսի հոսպիտալ, նրանից չորսը բուժօգնություն ստանալուց հետո դուրս է գրվել, 3–ը՝ ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել Երեւան՝ Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն:
Դեպքից անմիջապես հետո պաշտոններից ազատվել են 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարը եւ եւս 7 բարձրաստիճան զինվորականներ։

The Investigative Committee of Armenia has petitioned to the court with a request to arrest Gor Aghekyan, the head of the rear and the deputy commander in charge of the rear and utility operation service of a military unit, in connection with the tragic fire in the accommodation of a platoon of this military unit. Armenian News-NEWS.am was informed about this by the spokesperson of the Investigative Committee, Gor Abrahamyan.
He informed that Aghekyan has been charged under Section 3rd of Article 550 of the Criminal Code of Armenia; that is, official military negligence that caused the death of a person through carelessness.
Earlier we reported that a public criminal prosecution was launched against Gor Abrahamyan on Wednesday.
As a result of investigative and other operational actions taken during the preliminary investigation of the criminal proceedings being investigated in the 5th Garrison Investigation Department of the Military Investigative General Department of the Investigative Committee, sufficient facts were obtained that the head of the rear of the aforesaid military unit, the commander's deputy in charge of the rear and utility operation service, being the commander (chief) and an official, being responsible for the organization and condition of fire protection in the military unit did not fulfill his duties, including in the direction of providing the aforementioned platoon with appropriate means of fire protection; as a result, carelessly caused the death of people.
at around 1:30am on January 19, a fire broke out in the accommodation of the engineering-sapper platoon of the military unit located in the territory of Azat village of Armenia’s Gegharkunik Province. Fifteen servicemen have died as a result of this fire, and seven others were injured. Four of them were discharged from the Vardenis town hospital after receiving medical treatment, whereas three others with severe burns were transported to National Center of Burns and Dermatology in the capital Yerevan.