Անցած տարի Ադրբեջանի Շահ Դենիզ հանքավայրում գազի արդյունահանումը ծրագրվածից բարձր է եղել, ներկայումս աշխատանքները շարունակվում են, որպեսզի տարեվերջին այն հասնի նոր ռեկորդային մակարդակի: Այս մասին հայտարարել է BP-ի (բրիտանական ընկերություն, նախագծի օպերատոր) հաղորդակցության եւ արտաքին կապերի գծով փոխնախագահ Բախտիյար Ասլանբեյլին, հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»։
Նրա խոսքով՝ իրականացվում է գործողությունների օպտիմալացում, ինչը թույլ կտա առավելագույնս օպերատիվ կերպով լուծել ծագած հարցերը, ինչպես նաեւ սկսվել են հետախուզական հորատանցքի հորատման աշխատանքները։
Եթե ենթադրությունները հաստատվեն, ապա BP-ն պատրաստ կլինի լրացուցիչ ավելացնել արտադրությունը։ Նոր պաշարների հետախուզման արդիականությունը մեծանում է՝ հաշվի առնելով Եվրոպայում գազի շուկայի փոփոխությունը, որը ձգտում է առավելագույնս դիվերսիֆիկացնել գազի մատակարարումները եւ խուսափել Ռուսաստանից կախվածությունից։
Շահ Դենիզի հանքավայրից գազի արդյունահանումը 2022 թվականին կազմել է 25,2 միլիարդ խորանարդ մետր, ինչը 11,5 տոկոսով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ։ Դրանցից արտահանվել է 20,8 մլրդ խորանարդ մետր՝ 18,1 տոկոսով ավելի։
2027 թվականին Ադրբեջանը պատրաստ է կրկնակի ավելացնել գազի մատակարարումները Եվրոպա։ Հունգարիան, Ռումինիան, Բուլղարիան եւ Սլովակիան դիմել են Եվրահանձնաժողովին՝ համապատասխան ենթակառուցվածքների կառուցման հարցում օգնելու խնդրանքով:

В минувшем году добыча газа на месторождении Шах-Дениз в Азербайджане оказалась выше плана, в настоящее время продолжаются работы для того, чтобы концу года она достигла нового рекордного уровня. Об этом заявил вице-президент BP (британская компания, оператор проекта) по коммуникациям и внешним связям в Каспийском и Ближневосточном регионе Бахтияр Асланбейли, передает Интерфакс-Азербайджан.
По его словам, ведется оптимизация операций, что позволит максимально оперативно решать возникающие вопросы, а также началась работа по бурению разведочной скважины для оценки потенциала газовых ресурсов более глубоких горизонтов.
Если предположения подтвердятся, то BP готова будет дополнительно увеличивать добычу. Актуальность разведки новых запасов повышается с учетом изменения газового рынка в Европе, которая стремится максимально диверсифицировать поставки газа и уйти от зависимости от России.
Добыча газа с месторождения Шах-Дениз в 2022 году составила 25,2 миллиарда кубометров, что на 11,5 процента больше, чем в годом ранее. Из них на экспорт ушло 20,8 миллиарда кубометров — на 18,1 процента больше.
К 2027 году Азербайджан готов нарастить поставки газа в Европу в два раза. Венгрия, Румыния, Болгария и Словакия обратились к Еврокомиссии с просьбой помочь в строительстве соответствующей инфраструктуры.