Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակիցները հեռանում են Իրանից: Այս մասին հայտնում է haqqin.az-ը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրներին։
«Բաքուն չի կարծում, որ Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակումը կատարվել է անձնական կամ ընտանեկան հողի վրա», -ասել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության վարչության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն։
«Մենք դատապարտում ենք այս հարձակումը եւ պահանջում ենք, որ Իրանի կառավարությունն անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկի սադրիչներին բացահայտելու համար։ Իրանական կողմը պետք է միջոցներ ձեռնարկի մեր դեսպանատան վրա հարձակման դեմ։ Թեհրանը պետք է միջոցներ ձեռնարկի Իրանում Ադրբեջանի դեմ իրականացվող հակաադրբեջանական արշավի առնչությամբ։ Վերջին ամիսներին իրանական լրատվամիջոցներում հակաադրբեջանական լայնածավալ քարոզչություն է իրականացվում, ինչը կարող էր շարժառիթ դառնալ այսօրվա հարձակման համար։ Ադրբեջանը միշտ կողմ է եղել Իրանի հետ բարիդրացիական հարաբերություններին, սակայն նման սադրանքները բացասաբար են ազդում»,- ասել է նա։

Сотрудники посольства Азербайджана покидают Иран. Об этом сообщает haqqin.az со ссылкой на дипломатические источники.
«Баку не считает, что нападение на посольство Азербайджана в Тегеране было совершено на личной или семейной почве», - заявил начальник управления пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
«Мы осуждаем это нападение и требуем от иранского правительства предпринять необходимые шаги для выявления провокаторов. Иранская сторона должна была принять меры против нападения на наше посольство. Тегеран должен принять меры против антиазербайджанской кампании против Азербайджана в Иране. В последние месяцы в иранских СМИ ведется масштабная антиазербайджанская пропаганда, что могло послужить толчком к сегодняшнему нападению. Азербайджан всегда был сторонником добрососедства с Ираном, но такие провокации оказывают негативное влияние», - отметил дипломат.