Ի տարբերություն արտաքին խաղացողների մեծամասնության՝ ռուսական կողմը տեղում իրական լուծումներ է փնտրում եւ մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերում՝ Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի հետ կապված։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ պաշտոնական ԱԳՆ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ պաշտպանության նախարարությունը եւ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հրամանատարությունը, ՌԴ ԱԳՆ-ն մշտական ​​կապի մեջ են բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ։
«Շարունակվում են ակտիվ ջանքեր գործադրվել իրավիճակի կարգավորման համար։ Ի տարբերություն արտաքին խաղացողների մեծամասնության, որոնք սահմանափակվում են դեէսկալացիայի կոչերի հայտարարություններով, ռուսական կողմը տեղում իրական լուծումներ է փնտրում եւ մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերում։ Ուստի կոչ ենք անում ամբողջությամբ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն։ Մենք կոչ ենք անում Երեւանին եւ Բաքվին քաղաքական կամք դրսեւորել՝ կարճ ժամանակում տարաձայնությունները կարգավորելու համար»,- ասել է նա։
Լեռնային Ղարաբաղ եւ Լաչինի միջանցք պետք է միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղել. ԱԽ քարտուղար
Գրիգորյանը գործընկերներին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով...
ԼՂ-ին հասցված վնասը գերազանցում է 190 միլիոն դոլարը, ավելի քան 16 հազար մարդ գործազուրկ կդառնա․ զեկույց
Նախապատերազմյան ժամանակաշրջանում՝ 2015-2019 թվականներին միջինը երկնիշ տնտեսական աճ է գրանցել․․․
Շրջափակման պատճառով ԼՂ-ն բախվել է ֆինանսական լուրջ սահմանափակումների հետ․ Ռ․ Վարդանյան
Նա պարզաբանել է, որ ներկա պայմաններում որպես ֆինանսական աղբյուրներ կարող են հանդես գալ․․․
Արցախում մի խումբ մարդիկ մյուսների հաշվին մեծ գումարներ են վաստակում. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախում անթույլատրելի իրավիճակ է ստեղծվել, բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կապ ունեցող մի քանի տասնյակ ․․․
Արթուր Խաչատրյանը Արգենտինայում և Ուրուգվայում ներկայացրել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը
Ուրուգվայում հանդիպումների շարքը եզրափակվել է Ուրուգվայի Արցախի ֆորումի (բարեկամների խմբի) անդամների հետ հանդիպմամբ։ Հանդիպման ժամանակ…
Բուխարեստում ցուցադրվել է Արցախի ժողովրդի դժվարությունների ու խնդիրների մասին պատմող ֆիլմ
Թեև ֆիլմի նկարահանումները տեղի են ունեցել 2020թ. աշնանը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմից առաջ, սակայն ֆիլմում ներկայացված...

В отличие от большинства внешних игроков российская сторона на земле ищет реальные развязки и оказывает гуманитарное содействие в связи с ситуаций в Лачинском коридоре. Об этом заявила официальный МИД РФ Мария Захарова.
По ее словам, Минобороны  и командованием российского миротворческого контингента, МИД России находятся в постоянном контакте со всеми заинтересованными сторонами. «Продолжаются энергичные усилия, направленные на нормализацию обстановки. В отличие от большинства внешних игроков, которые ограничиваются заявлениями с призывами к деэскалации, российская сторона на земле ищет реальные развязки и оказывает гуманитарное содействие. Поэтому мы призываем к полной разблокировке Лачинского коридора в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. Обращаемся с призывами к Еревану и Баку проявить политическую волю, чтобы в короткие сроки урегулировать разногласия», - отметила она.
Секретарь СБ Армении провел встречи в Латвии
В контексте вышеизложенного секретарь Совбеза подчеркнул необходимость…
Отчет: Ущерб Нагорному Карабаху превышает 190 млн. долларов, более 16 тыс. человек станут безработными
Размер необходимых инвестиций, которые нужно очень быстро осуществить в Нагорном Карабахе, составляет…
Экс-госминистр: Из-за блокады Нагорный Карабах столкнулся с серьезными финансовыми ограничениями
В условиях блокады простаивает производство…
Экс-госминистр: Группа людей в Нагорном Карабахе зарабатывает за счет остальных большие деньги
Имеют связи с высокопоставленными чиновниками, договорившись с российскими миротворцами…
Депутат Тагуи Товмасян: Недавно состоялась важная встреча с послом США
Обсудили события вокруг Республики Армения и Республики Арцах, существующие и угрожающие опасности, и, конечно же, различные проявления армянской демократии...