Արեւմուտքում կողմ են այսպես կոչված, Սյունիքիի միջանցքին, եթե դա չի լինելու Ռուսաստանի վերահսկողության տակ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը:
«Իրենք դեմ կլինեն այդ միջանցքին, քանի դեռ վստահ չեն, որ այդտեղ լինելու են ռուսները: Բայց այստեղ նաեւ իրանական գործոնը կա, դրա համար ԱՄՆ-ն էլ կունենար հետաքրքրություն, որ լիներ այդպիսի ճանապարհ»:
Հարցին, թե եթե ինչ-որ ժամանակ Ադրբեջանի պահանջով ռուսական զորքը դուրս գա, Արեւմուտքը պատրա՞ստ է խաղաղապահ զորքեր ուղարկել, Սուրեն Սուրենյանը նկատեց, որ միջազգային իրավունքում խաղաղապահ որքեր ուղարկելու համար ամենակարեւոր սկզբունքը կողմերի համաձայնությունն է. «Այսինքն եթե, երկու կողմն էլ համաձայն է, այդ դեպքում խաղաղապահ առաքելությունը, լինի դա ՄԱԿ-ի, թե ԵԱՀԿ-ի մանդատի ներքո, կարող է տեղակայվել: Նույնիսկ եթե լինի պատրաստակամություն ԵՄ-ի կողմից, ՄԱԿ-ի կողմից կամ որեւէ այլ մեկի կողմից, կողմերի համաձայնությունն է պետք:
Արդյոք Ադրբեջանը կտա համաձայնություն, որ երկու տարի հետո ռուսները գնան, ինչ-որ ուրիշ մեկը գա: Այստեղ միանշանակ կարելի է ասել, որ Ադրբեջանը նման համաձայնություն չի տա: Նույնիսկ ռուսները խնդիր են ունենալու իրենց ժամկետը երկարացնելու համար: Հիմքեր են փնտրելու, որ այդ ժամկետը երկարի, եւ դրա համար շատ քիչ հիմքեր ունեն»,-հայտարարեց միջազգայնագետը:

The West is in favor of the so-called Syunik corridor if it is not under Russian control, international analyst Suren Sargsyan told Armenian News-NEWS.am.
"But there is also the Iranian factor here, so the U.S. could have an interest in this road as well," Sargsyan said.
Asked whether the West is ready to introduce peacekeeping troops in case of withdrawal of Russian troops on Azerbaijan's demand, he said the most important principle of sending peacekeeping troops in international law is the consent of the parties.
"If both sides agree, a peacekeeping mission can be deployed, whether under a UN or OSCE mandate. Even if there is a desire on the part of the EU, UN or anybody else, the consent of the parties is necessary first of all.
"Will Azerbaijan agree that the Russians will leave in two years and someone else will come? Here we can say unequivocally that Azerbaijan will not give such consent. The Russians will even have problems with the extension. They will look for reasons for extending this term, and they have very few reasons for that," the expert concluded.