Նորվեգական հետազոտական խումբը երկրի մայրցամաքային ծանծաղուոտում մետաղների եւ օգտակար հանածոների զգալի պաշարներ է հայտնաբերել: Այդ մասին հայտնում է Reuters լրատվալան գործակալությունը՝ հղում տալով երկրի իշխանությունների հայտարարությանը։
Նորվեգական եւ Գրենլանդական ծովերի տարածքներում, նախնական հաշվարկներով, հայտնաբերվել են հանքավայրեր՝ 38 միլիոն տոննա պղնձով եւ 45 միլիոն տոննա ցինկով։ Բացի այդ, հայտնաբերվել է մոտ 24 միլիոն տոննա մագնեզիում, 3,1 միլիոն տոննա կոբալտ եւ 1,7 միլիոն տոննա հազվագյուտ հողային մետաղի ցերիում, որն օգտագործվում է համաձուլվածքներում։ Ինչպես նաեւ հայտնաբերվել են հազվագյուտ հողային մետաղների՝ նեոդիմի, իտրիումի եւ դիսպրոզիումի հանքավայրեր։
Նշվում է, որ ծանծաղուտում դեռեւս հետազոտությունները կիրականացվեն։ Կարիք կլինի ցույց տալ, թե որքան օգտակար հանածոներ կարելի է արդյունահանել շրջակա միջավայրի վրա նվազագույն ազդեցությամբ:

Norwegian research team discovered on the continental shelf of the country's significant reserves of metals and minerals, Reuters reported, citing a statement of the country's authorities.
In areas of the Norwegian and Greenland seas, according to preliminary estimates, found deposits with 38 million tons of copper and 45 million tons of zinc. There are also found about 24 million tons of magnesium, 3.1 million tons of cobalt and 1.7 million tons of rare-earth metal cerium, which is used in alloys. In addition, deposits of rare-earth metals: neodymium, yttrium and dysprosium were found on the shelf.
Further research will be conducted on the shelf. They will have to show what amount of minerals can be extracted with minimal impact on the environment.