Առկա է տասնամյակների ցավալի պատմություն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններում. թե հայկական և թե ադրբեջանական կողմերն ունեն հասկանալի մտահոգություններ, և մենք արձանագրում ենք այս երկու երկրների միջև վստահության բացակայություն: Այս մասին «Ամերիկայի ձայն»-ի հայկական ծառայությանը տված հարցազրույցում հայտնել է Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Քերեն Դոնֆրիդը։
Նա նկատել է, որ հայ-ադրբեջանականն բանակցային գործընթացը, որը ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի օրակարգային հարցերից է, ընդգրկում է բազմաթիվ բարդ խնդիրների շուրջ քննարկումներ, ներառյալ խաղաղության պայմանագիրը, սահմանների սահմանազատումը, երկրների միջև տրանսպորտային կապի վերաբացումը: ԱՄՆ-ն աջակցում է կողմերի միջև ուղիղ երկխոսությանը և ընդգծում դրա անհրաժեշտությունը, քանի որ միայն այս միջոցով, ըստ պետքարտուղարի տեղակալի, հնարավոր է հասնել վերոհիշյալ բարդ խնդիրների կարգավորմանը:
«Մենք գտնում ենք, որ ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Ադրբեջանը խորապես հանձնառու է այս գործընթացին։ Մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ օգնել՝ գիտակցելով, որ այն ծանր որոշումները, որոնք պետք է կայացվեն խաղաղությանը հասնելու համար, պետք է կայացվեն Երևանում և Բաքվում»,- նշում է նա:
Ըստ բարձրաստիճան դիվանագետի՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խնդիրները չեն կարող ունենալ ռազմական լուծում, իսկ միակ ճանապարհը խաղաղ գործընթացի միջոցով դիվանագիտական կարգավորումն է: Մենք չէինք ցանկանա տեսնել իրավիճակի որևէ սրում, շեշտում է Դոնֆրիդը:
«Երկու երկրների միջև ստեղծված իրավիճակի ռազմական լուծում չենք տեսնում և կշարունակենք դիվանագիտորեն ներգրավված մնալ, ինչպես անում էինք՝ նախ վստահ լինելու համար, որ չկա էսկալացիա, և երկրորդը՝ օգնելու խրախուսել դրական առաջընթացը»,- ասում է նա:
Պետքարտուղարի տեղակալը երախտագիտություն է հայտնում ԵՄ-ին՝ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանը մշտադիտարկելու նպատակով Հայաստանում քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու համար: Դա մի նախաձեռնություն է, որին մենք լիովին աջակցում ենք, նշել է նա:

There is a painful history of decades in relations between Armenia and Azerbaijan, both the Armenian and Azerbaijani sides have understandable concerns, and the US notes a lack of trust between these two countries. Karen Donfried, the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, told about this to the Armenian service of Voice of America.
She noted that the Armenian-Azerbaijani negotiation process, which is one of the matters on the agenda of US Secretary of State Antony Blinken, includes discussions on many complicated issues, including a peace treaty, border delimitation, and reopening of transport links between the two countries.
Donfried stated that the US supports direct dialogue between the two parties and emphasizes its necessity because only in this way, according to her, it is possible to achieve the settlement of the above-mentioned complicated issues.
The assistant secretary of state noted that the US believes that both Armenia and Azerbaijan are deeply committed to this process, the US is ready to help in any way—and acknowledging that the hard decisions that must be made to achieve peace must be made in Yerevan and Baku.
According to a high-ranking American diplomat, the problems between Armenia and Azerbaijan cannot have a military solution, the only way is a diplomatic settlement through the peace process, and the US would not like to see any escalation of the situation.
The US does not see a military solution to the situation between the two countries and will continue to be engaged diplomatically as it has been; first, to make sure there is no escalation, and second, to help encourage positive progress, Donfried said.
Also, US assistant secretary of state expressed gratitude to the EU for deploying a civilian monitoring mission to Armenia's border with Azerbaijan, and added that this is an initiative that the US fully supports.