Ամերիկացի գեներալը 2025 թվականին Չինաստանի հետ պատերազմ է կանխատեսում. NBC News-ի կողմից ձեռք բերված հուշագրում, օդային շարժունակության հրամանատարության ղեկավար, գեներալ Մայք Մինիհանը նշում է. «Հուսով եմ, որ սխալվում եմ: Իմ ինտուիցիան ասում է, թե ինչ կլինի 2025 թվականին»։
Օդային շարժունակության հրամանատարությունն ունի մոտ 50 հազար զինվոր ու մոտ 500 ինքնաթիռ եւ պատասխանատու է փոխադրման եւ լիցքավորման համար:
Մինիհանը նշել է, որ քանի որ 2024 թվականին եւ՛ Թայվանում, եւ՛ ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններ են լինելու, ԱՄՆ-ը «կշեղվի», եւ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը հնարավորություն կունենա «շարժվել» Թայվան։
Նա նաեւ նշել է ուսուցման նպատակները, այդ թվում՝ «ուժեղացված, պատրաստ, ինտեգրված եւ ճկուն համատեղ մանեւրային խմբի, որը պատրաստ է պայքարել եւ հաղթել»:
Ստորագրված հուշագիրը հասցեագրված է Օդային շարժունակության հրամանատարության բոլոր օդային ստորաբաժանումների հրամանատարներին եւ ռազմաօդային ուժերի այլ օպերատիվ հրամանատարներին եւ հանձնարարում է մինչեւ փետրվարի 28-ը պատրաստել զեկույց՝ Չինաստանի հետ մարտական ​​գործողություններին նախապատրաստվելու բոլոր հիմնական ջանքերի վերաբերյալ:

A U.S. general predicts war with China in 2025. In a memo obtained by NBC News, Gen. Mike Minihan, head of the Air Mobility Command, noted.
The Air Mobility Command has about 50,000 troops and about 500 aircraft and is responsible for transportation and refueling.
Minihan noted that because both Taiwan and the U.S. will hold presidential elections in 2024, the U.S. will be distracted and Chinese President Xi Jinping will have the opportunity to move on Taiwan.
He also outlined the goals of the preparations, including the creation of a strengthened, ready, integrated and flexible joint maneuvering group, ready to fight and win.
The signed memorandum is addressed to all Air Mobility Command unit commanders and other Air Force operational commanders and orders a report on all major efforts to prepare for combat with China by Feb. 28.