Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան տարհանված աշխատակիցներով ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Բաքվում, հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները։
Բաքուն «աբսուրդ» է անվանել իրանական կողմի հայտարարությունը, թե Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատանը տեղի ունեցած միջադեպը տեղի է ունեցել ընտանեկան եւ կենցաղային հողի վրա։
Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը լրագրողներին ասել է, որ Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան դիվանագիտական ​​գործունեությունն ամբողջությամբ դադարեցվել է։ Նա նշել է, որ դեսպանատան անձնակազմին տարհանելու որոշումը կայացրել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը։ «Անվտանգության հարցում մենք ոչ հույս ունենք, ոչ վստահություն իրանական կողմի նկատմամբ», - ասել է նա։ Նրա խոսքով՝ Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան գործունեությունը դադարեցնելու որոշումը չի վերաբերում Թավրիզում գլխավոր հյուպատոսության աշխատանքին։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, հունվարի 27-ի առավոտյան մի տղամարդ մտել էր Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատուն եւ կրակ բացել, ինչի հետեւանքով զոհվել էր մեկ եւ վիրավորվել երկու մարդ։
Թեհրանի քրեական դատարանի դատախազը հայտնել է, որ կասկածյալը պնդում է, որ իր կինը անցյալ տարվա ապրիլին գնացել է Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատուն եւ այդպես էլ տուն չի վերադարձել: Նրա խոսքով՝ տղամարդն իր բազմաթիվ այցերի ժամանակ ոչ մի պատասխան չի ստացել Ադրբեջանի դեսպանատնից, թե ուր է գնացել իր կինը, եւ մտածել է, որ կինը թաքնված է այնտեղ՝ Թեհրանում եւ չի ցանկանում հանդիպել։ «Այսօր առավոտյան ես որոշեցի գնալ դեսպանատուն արդեն Կալաշնիկովով զինված», - ասել է նա քննիչներին՝ հավաստիացնելով, որ Թեհրանում դեսպանատան վրա իր հարձակման շարժառիթը անձնական է։
Ավելի վաղ Թեհրանի ոստիկանապետը հայտնել էր, որ հարձակվողին ոստիկանությունը ձերբակալել է անմիջապես դեպքից հետո։
Ոստիկանության խոսքով՝ տղամարդը դեսպանատուն է մտել երկու երեխաների հետ․ «Այսօր առավոտյան այս տղամարդը հրազենով (ԱԿ-47 ինքնաձիգ) մտել է Ադրբեջանի դեսպանատուն։ Հարձակման հետուանքով զոհվել է մեկ եւ վիրավորվել երկու մարդ»։ Նա նաեւ նշել է, որ նախնական տվյալներով՝ տղամարդու դրդապատճառներն անձնական եւ ընտանեկան խնդիրներն են եղել։

Самолет с эвакуированными сотрудниками посольства Азербайджана в Иране приземлился в Баку, сообщают местные СМИ.
В Баку назвали утверждение иранской стороны о том, что  инцидент в посольстве Азербайджана в Тегеране был совершен на семейно-бытовой почве «абсурдом».
Как заявил журналистам заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов, дипломатическая деятельность посольства Азербайджана в Иране полностью приостановлена.  Он отметил, что решение об эвакуации персонала посольства принимал президент Азербайджана Ильхам Алиев. «У нас нет ни надежд, ни доверия к иранской стороне в вопросе обеспечения безопасности»,  - заявил он. По его словам, решение о приостановке деятельности посольства Азербайджана в Иране не распространяется на работу генконсульства в Тебризе.
Как сообщалось ранее, утром 27 января мужчина вошел в посольство Азербайджана в Иране и открыл огонь, убив одного и ранив двух человек.
Прокурор уголовного суда Тегерана сообщил, что подозреваемый утверждает, что в апреле прошлого года его жена отправилась в посольство Азербайджана в Тегеране и не вернулась домой. По его словам, мужчина не получил какого-либо ответа от посольства Азербайджана во время своих неоднократных посещений о том, куда делась его супруга, и думал, что его жена скрывается там, в Тегеране, и не желает встречаться с ним. «Сегодня утром я решил пойти в посольство с уже приготовленным автоматом Калашникова», - сказал он следователям, заверив мотив его нападения на посольство в Тегеране был личным.
Ранее начальник полиции Тегерана сообщил, что нападавший был задержан полицией сразу после инцидента.
По его словам, мужчина вошел в посольство вместе с двумя детьми. «Сегодня утром этот человек вошел в посольство Азербайджана с огнестрельным оружием (автомат АК-47). В результате нападения один человек был убит и двое ранены». Он также отметил, что по предварительным данными, мотивом нападавшего были личные и семейные проблемы.