Ավստրիական Օբրից գյուղի բնակիչները դիմել են ոստիկանություն՝ բողոքելով մանկական լացի ձայներից, որոնք լսվում էին հարեւանների տնից, ոստիկանական վերակարգը տան նկուղում հայտնաբերել է վեց մանկահասակ երեխաների։ Այս մասին տեղեկացրել է Daily mail-ը։
Տանտերը փորձել է դիմադրել ոստիկաններին, նա հարձակվել է նրանց վրա պղպեղի սրվակով։ Երբ նրան բռնել են, նա խոստովանել է, որ նկուղը հարմարեցրել է որպես բունկեր եւ ստիպել, որ այնտեղ տեղափոխվեն կինն ու երեխաները, որոնցից ամենափոքրը յոթ ամսական է։
Պարզվել է, որ 54-ամյա տղամարդը հավատում է կոնսպիրոլոգիական տեսությանն աշխարհի հնարավոր վերջի մասին, նա մտադիր էր նկուղում փրկել ընտանիքն ապոկալիպսիսի ժամանակ։
Ոստիկանական հաշվետվությունում նշել է, որ նկուղը վերափոխված է եղել. այն ուներ դռներ, պատուհաններ, ջրմուղ, էլեկտրականություն եւ տեսախցիկներ։ Սակայն սանիտարական պայմանները ճանաչվել են «անպետք երեխաների համար»։ Տեղի իշխանություններն ընտանիքը վերցրել են իրենց խնամքի տակ։

Residents of the Austrian village of Obritz complained to the police about children crying coming from a neighbor's house, a police squad found six young children in a fortified basement, the Daily mail reported.
The owner of the house tried to resist the police, he attacked them with pepper spray. When the man was restrained, he admitted that he had fortified the basement as a bunker and forced his wife and children, the youngest of whom is seven months old, to stay in it.
It turned out that the 54-year-old man was a proponent of a conspiracy theory about the possible end of the world, and in the basement he planned to save his family during the apocalypse.
The police report notes that the cellar had been remodeled: it had doors, windows, plumbing, electricity and security cameras. However, the sanitary conditions were deemed inadequate and unsuitable for children. Local authorities took the family into custody.