Ուկրաինայի, Մոլդովայի եւ Վրաստանի ապագան Եվրոպական միությունում է, ասվում է ԵՄ խորհրդի կողմից այսօր հրապարակված «Եվրախորհրդի հետ ԵՄ համագործակցության 2023-2024 թվականների առաջնահերթությունների վերաբերյալ եզրակացություններ» փաստաթղթում։
«ԵՄ անդամակցության հեռանկարը Եվրոպայում կայունության կարեւոր գործոն է, որը Եվրոպայի խորհուրդը շարունակում է ամրապնդել։ 2022 թվականի հունիսի 23-ին Եվրոպական խորհուրդը ճանաչեց Ուկրաինայի, Մոլդովայի Հանրապետության եւ Վրաստանի եվրոպական հեռանկարը։ Այս երկրների եւ նրանց քաղաքացիների ապագան Եվրամիությունում է։ Սա նոր խթան է հաղորդում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության բնագավառում հետագա առաջընթացին այս երկրներում եւ ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԵՄ-ն ընդունում է Եվրոպայի խորհրդի կարեւոր դերը Արեւմտյան Բալկաններում եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներում բարեփոխումների գործընթացում առանցքային ինստիտուտները եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանեցնելու եւ ներուժի ամրապնդմանն աջակցելու գործում, ասվում է փաստաթղթում։
«ԵՄ-ն եւ Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակեն համատեղ աշխատանքը, որպեսզի օգնեն ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրներին եւ պոտենցիալ թեկնածուներին անդամակցել ԵՄ-ին շոշափելի առաջընթաց գրանցել ընդհանուր բարեփոխումների գործընթացում՝ ԵՄ անդամակցության չափանիշներին համապատասխանելու ուղղությամբ: Ընդլայնման եւ բարիդրացիության տարածաշրջաններում մեր համատեղ ծրագրերը կշարունակեն աջակցել մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու ջանքերին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

The future of Ukraine, Moldova and Georgia in the European Union, says the document "Conclusions on EU priorities for cooperation with the Council of Europe 2023-2024" published today EU Council.
"The prospect of EU membership represents a significant factor of stability in Europe which the Council of Europe continues to reinforce. On 23 June 2022, the European Council recognised the European perspective of Ukraine, the Republic of Moldova and Georgia. The future of these countries and their citizens lies within the European Union. This gives a renewed impetus to making further progress on human rights, democracy and the rule of law in these countries and in the wider region," the report says.
The EU recognizes the important role of the Council of Europe in supporting the alignment with European standards and capacity building of important institutions in the reform processes in the Western Balkans and Eastern Partnership countries, the document said.
"The EU and the Council of Europe will continue working together to help candidate countries and potential candidates for EU accession make tangible progress in their overall reform process towards meeting the EU’s membership criteria. Our joint programmes in the Enlargement and Neighbourhood regions will continue to support reform efforts in the fields of human rights, democracy and the rule of law," the statement said.