Ուկրաինայի, Մոլդովայի եւ Վրաստանի ապագան Եվրոպական միությունում է, ասվում է ԵՄ խորհրդի կողմից այսօր հրապարակված «Եվրախորհրդի հետ ԵՄ համագործակցության 2023-2024 թվականների առաջնահերթությունների վերաբերյալ եզրակացություններ» փաստաթղթում։
«ԵՄ անդամակցության հեռանկարը Եվրոպայում կայունության կարեւոր գործոն է, որը Եվրոպայի խորհուրդը շարունակում է ամրապնդել։ 2022 թվականի հունիսի 23-ին Եվրոպական խորհուրդը ճանաչեց Ուկրաինայի, Մոլդովայի Հանրապետության եւ Վրաստանի եվրոպական հեռանկարը։ Այս երկրների եւ նրանց քաղաքացիների ապագան Եվրամիությունում է։ Սա նոր խթան է հաղորդում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության բնագավառում հետագա առաջընթացին այս երկրներում եւ ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԵՄ-ն ընդունում է Եվրոպայի խորհրդի կարեւոր դերը Արեւմտյան Բալկաններում եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներում բարեփոխումների գործընթացում առանցքային ինստիտուտները եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանեցնելու եւ ներուժի ամրապնդմանն աջակցելու գործում, ասվում է փաստաթղթում։
«ԵՄ-ն եւ Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակեն համատեղ աշխատանքը, որպեսզի օգնեն ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրներին եւ պոտենցիալ թեկնածուներին անդամակցել ԵՄ-ին շոշափելի առաջընթաց գրանցել ընդհանուր բարեփոխումների գործընթացում՝ ԵՄ անդամակցության չափանիշներին համապատասխանելու ուղղությամբ: Ընդլայնման եւ բարիդրացիության տարածաշրջաններում մեր համատեղ ծրագրերը կշարունակեն աջակցել մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու ջանքերին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Будущее Украины, Молдовы и Грузии в Европейском Союзе, говорится в опубликованном сегодня документе «Выводы по приоритетам сотрудничества ЕС с Советом Европы на 2023-2024 годы» Совета ЕС.
«Перспектива членства в ЕС представляет собой значительный фактор стабильности в Европе, который Совет Европы продолжает укреплять. 23 июня 2022 года Европейский совет признал европейскую перспективу Украины, Республики Молдова и Грузии. Будущее этих стран и их граждан в Европейском Союзе. Это придает новый импульс дальнейшему прогрессу в области прав человека, демократии и верховенства закона в этих странах и в регионе в целом», - отмечается в сообщении.
ЕС признает важную роль Совета Европы в поддержке приведения в соответствие с европейскими стандартами и укреплении потенциала важных институтов в ходе процессов реформ на Западных Балканах и в странах Восточного партнерства, говорится в документе.
«ЕС и Совет Европы продолжат совместную работу, чтобы помочь странам-кандидатам и потенциальным кандидатам на вступление в ЕС добиться ощутимого прогресса в общем процессе реформ в направлении соответствия критериям членства в ЕС. Наши совместные программы в регионах расширения и добрососедства продолжат поддерживать усилия по проведению реформ в области прав человека, демократии и верховенства закона»,  - отмечается в сообщении.