Հնդկաստանի դատարանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել ինքնահռչակ հոգեւոր գուրու Ասարամին՝ իր երկրպագու կանանցից մեկին բռնաբարելու համար, հայտնում է ВВС-ն։
Նա մեղավոր է ճանաչվել արեւմտյան Գուջարաթ նահանգում գտնվող իր հոգեւոր ապաստարանում 2001-2006 թվականներին կնոջը բազմիցս բռնաբարելու համար:
81-ամյա բանտարկյալն այժմ ցմահ ազատազրկում է կրում 16-ամյա աղջկա բռնաբարության համար։
Նրա փաստաբանն ասել է, որ կբողոքարկի դատարանի վերջին վճիռը։
Յոգայի եւ մեդիտացիայի իր ուսմունքներով հայտնի Ասարամն ունի միլիոնավոր հետեւորդներ եւ հարյուրավոր հոգեւոր ապաստարաններ ամբողջ աշխարհում:
Գուջարաթի իշխանություններն ուժեղացրել են անվտանգությունը երեքշաբթի օրը կայացրած վճռից առաջ՝ մտավախություն ունենալով, որ գուրուի կողմնակիցները կարող են բռնության դիմել:
Մեկ օր առաջ Գանդինագարի քաղաքային դատարանը Ասարամին մեղավոր է ճանաչել Հնդկաստանի քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով, ներառյալ բռնաբարությունը եւ մարդուն անօրինական պահելը:
Գործով վեց այլ մեղադրյալներ, այդ թվում՝ Ասարամի կինը եւ դուստրը, արդարացվել են անբավարար ապացույցների պատճառով:
Երեքշաբթի օրը դատարանը Ասարամին տուգանել է 23 000 ռուփիով (281 դոլար) եւ պարտավորեցրել է նրան տուժողին 50 000 ռուփի փոխհատուցում վճարել։
Սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքների մասին առաջին անգամ հայտնի է դարձել 2013 թվականին, երբ մի կին բողոք է ներկայացրել գուրուի դեմ:

An Indian court has sentenced self-proclaimed spiritual guru Asaram to life in prison for raping one of his devotees, the BBC reports.
He was found guilty of repeatedly raping a woman between 2001 and 2006 at his ashram in the western state of Gujarat.
The 81-year-old inmate is currently serving a life sentence for raping a 16-year-old girl.
His lawyer said he is appealing the court's latest sentence.
Asaram, known for his teachings on yoga and meditation, has millions of followers and hundreds of ashrams around the world.
Gujarat authorities stepped up security measures ahead of Tuesday's ruling because of fears that the guru's supporters might resort to violence.
A day earlier, a Gandhinagar court convicted Asaram under various articles of the Indian Penal Code, including rape and unlawful detention.
Six other defendants in the case, including Asaram's wife and daughter, were acquitted because of insufficient evidence.
On Tuesday, the court fined Asaram 23,000 rupees ($281) and ordered him to pay 50,000 rupees in compensation to the victim.
The allegations of sexual assault first came to light in 2013, when a woman filed a complaint against the guru.