2022-ին Հայաստանում գրանցվել է 14,2 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ, նաև բարձրացել է մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն, մոտավորապես 4620 դոլարից կհասնենք 6700-6800 դոլարի, որը նշանակում է, որ դասվում ենք այնպիսի երկրների շարքում, ինչպիսիք են Ալբանիան, բոսնիա Հերցոգովինան: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 1-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Մենք պետք է այնպես անենք, որմեր երկրում գործող ինստիտուտները պրոգրես ապրեն և մենք կարողանանք մեր երկրիը դառնա ավելի լավ ենթակառուցվածքներ ունեցող երկիր»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ երկնիշ տնտեսական աճի ֆոնին աղքատության մակարդակը շարունակում է շատ բարձր մնալ, ինչպես է լինում, որ տնտեսությունն աճում է, իսկ մարդիկ ավելի բվատ են ապրում, նախարարն ասաց. «Ավելի վատ չեն ապրում: մարդիկ միջինում ապրում են անհամեմատ ավելի լավ, քան մեկ տարի առաջ: Տնտեսական աճը հենց դա է ցույց տալիս:  Հաշվի առնելով նաև այն ներառականությունը, որ կա մեր տնտեսական աճի մեջ, կարող ենք ասել, որ  մարդկանց մեծ մասն ավելի լավ է ապրում: Մենք կարող ենք անգամ երկնիշ գործազրկության վիճակից դուրս գանք: մոտավորապես 37 հազար նոր իրավաբանական անձ է բացվել, որից 12 հազարը ՓԲԸ կամ ՍՊԸ: Այդ ընկերություններն աշխատանքի են վերցրել մարդկանց, ստեղծել են նոր արժեք, որն արտահայտված է տնտեսական ակտիվության մեջ: Ընկերությունների գերակշիռ մեծամասնությունն ունեցել է շրջանառության աննախադեպ աճ: Առաջին անգամ մենք երեք երկրների հետ ունենք մեկ մլրդ-ի չափ շրջանառություն,ս ովորաբար դա միայն Ռուսաստանն ու Չինաստանն էին, այժմ արդեն նաեւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ մեր շրջանառությունը մեկ մլրդ-ից անցել է: Եւս 4 երկրի հետ՝ Գերմանիա, Իրան, ԱՄՆ եւ Վրաստան, մեր առեւտուրը500 մլն դոլարից է անցել»:
Այսօրվանից թույլատրվել է «Տաշիր ինվեստ գրուպ» ՓԲԸ գործունեությունը. Տեսչական մարմին
Վերահսկողությամբ պարզվել է, որ ՏՄ կողմից նախկինում արձանագրված կետերից վերացվել են այն խնդրահարույց խախտումները, որոնք Տեսչական մարմնի կողմից…
Դոլարի փոխարժեքը նվազել է. եվրոն էժանացել է ավելի քան 6 դրամով
ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքն այսօր՝ մարտի 24-ին, կազմել է…
Ամերիկյան բիզնեսների հաջողությունը մեր շուկայում մեծապես կարևոր է. Մհեր Գրիգորյան
Կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ բիզնեսի համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու իր հանձնառությանը և մշտապես բաց և պատրաստ է լինելու...
Ամերիկայի առևտրի պալատը մասնակից ընկերությունների հետ նոր չափանիշներ են հաղորդում Հայաստանի բիզնեսին. Քերոբյան
Առավել կարևոր նոր նախաձեռնությունների թվում նախարարը մատնանշել է...
Տեսչական մարմինը ստուգումներ է իրականացնում «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում
Իրենք երեկ դիմում են ներկայացրել տեսչական մարմնին խախտումների վերացման վերաբերյալ…
ՀՀ նախագահն ընդունել է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի անդամներին. քննարկվել են կապիտալի շուկայի զարգացման նախապայմանները

In 2022, an economic activity index of 14.2 percent was recorded in Armenia, and GDP per capita increased, from approximately $4,620 to $6,700-6,800, which means that Armenia ranks among countries such as Albania and Bosnia and Herzegovina. Minister of economy Vahan Kerobyan told this to reporters today in the National Assembly of Armenia.
"We have to do so that the institutions operating in our country achieve progress and we can make our country a country with better infrastructure," he added.
And to the remark that the poverty level in Armenia continues to be very high amid double-digit economic growth, and asked how is it that the economy is growing, whereas people in the country are living worse, the economy minister said: "They don't live worse. People, on average, live far better than they did a year ago; economic growth shows just that. Considering also the inclusiveness in our economic growth, we can say that most people [in Armenia] are living better.
We can even get out of the double-digit unemployment state. Approximately 37,000 new legal entities were opened [in Armenia], of which 12,000 were CJSC or LLC. Those companies have hired people, created new value, which is expressed in economic activity. The vast majority of companies had unprecedented growth in turnover. For the first time, we have a turnover of one billion [US dollars] with three countries. Usually, it was only Russia and China, now our turnover with the United Arab Emirates has also exceeded one billion. Our trade with four other countries—Germany, Iran, USA, and Georgia—has exceeded $500 million.”
Economist: Armenia exports to other EAEU countries increased about 10 times since establishment of this union
The development strategy of Armenia's economy should be based on the development of export potential in several existing growth points, Ashot Tavadyan said…
Ashot Tavadyan: EAEU has created additional opportunities for Armenia to receive preferential loans
One of the most important problems facing the economy of Armenia is the considerable violation of the trade balance and the structural imbalance of the economy, the economist stated…
Economist: Positive trends in Armenia can continue in case of balanced, targeted economic policy
The created situation, according to the [Armenian] government, certainly affects the main economic indicators of all member countries of the union...
Manaseryan: Ruble devaluation may lead to reduction in goods’ exports from Armenia to Russia market
The devaluation of the Russian ruble in 2023 may lead to the fact that the purchasing power of the Russian population will decrease, the economist noted…
Armenia economic activity index increases by 10.9%, inflation at 8% in January-February
The Statistics Committee publicized the country’s latest macroeconomic data…
Mher Grigoryan: American businesses’ success in Armenia market is very important
The Armenian government remains committed to creating a business-friendly environment, Mher Grigoryan stated at the annual general meeting of the American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham)…