Ռուսաստանում 2023 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ ապրում է 146 424 729 մարդ, մեկ տարվա ընթացքում բնակչության թիվը նվազել է 555 332-ով, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով «Ռոսստատի» նախնական տվյալները։
Ռոսստատի վիճակագրությունը հաշվի չի առնում Ռուսաստանի Դաշնության չորս նոր շրջանների՝ Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների, ինչպես նաեւ Զապորոժիեի եւ Խերսոնի շրջանների տվյալները:
2022 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ Ռուսաստանի բնակչությունը կազմում էր 146 980 061 մարդ։
«Ռոսստատի» տվյալներով՝ երկրում քաղաքային բնակչությունը կազմում է գրեթե 109,6 միլիոն մարդ, իսկ գյուղական բնակչությունը՝ մոտ 36,8 միլիոն մարդ։
Վիճակագրական գերատեսչության բնակչության թվաքանակի գնահատման մեջ հաշվի են առնվում վերջին մարդահամարի արդյունքները, որոնց ամեն տարի գումարվում են ծնվածների եւ ժամանածների թվերը, հանվում են մահացածների եւ մեկնածների թվերը:

There are 146,424,729 people living in Russia as of January 1, 2023, the population decreased by 555,332 people during the year, RIA Novosti reported, citing preliminary data from Rosstat.
Rosstat statistics do not take into account data from four new regions of the Russian Federation - the Donetsk and Luhansk People's Republics, as well as the Zaporozhye and Kherson regions.
As of January 1, 2022, Russia's population was 146,980,061.
According to Rosstat, the urban population in the country is almost 109.6 million people, and the rural population is about 36.8 million people.
The statistical agency takes into account the results of the last population census, to which the numbers of births and arrivals are added annually, and the numbers of deaths and departures are subtracted.