Ռուսաստանցի բնապահպան, Fridays for future շարժման մասնակից Արշակ Մակիչյանի հորը եւ եղբորը փետրվարի 1-ին ձերբակալել են Մոսկվայում։ Ինչպես տեղեկացրել է ինքը՝ Մակիչյանը, դա տեղի է ունեցել դատարանի՝ իրեն, հորը եւ եղբորը ՌԴ քաղաքացիությունից զրկելու վերաքննիչ նիստից հետո։
«Դատարանից դուրս գալուց հետո ձերբակալեցին հորս, իսկ հետո քաղաքում գտան եղբորս եւ նույնպես ձերբակալեցին։ Եվ նորից այժմ անհասկանալի է, թե հետո ինչ է լինելու։ Ասացին, որ ձերբակալում են, որովհետեւ նա կեղծ փաստաթղթեր ունի, բայց դա անհեթեություն է»,- DW-ին ասել է ակտիվիստը, որն այժմ Գերմանիայում է։ Նրա կարծիքով՝ «դա նախապատրաստված գործողություն էր», քանի որ «ոստիկանությունը չէր կարող միանգամից իմանալ, որ նրա (Արշակի եղբոր- խմբ.) փաստաթղթերը չեղյալացված են»։
Փետրվարի 1-ի երեկոյան Մակիչյանի հայրը եւ եղբայրը Կրասնոգորսկի ոստիկանական տեղամասում էին։
«Եթե անկեղծ ասեմ, ես չէի սպասում, որ նրանց կձերբակալեն։ Անգամ Ռուսաստանի պետության համար դա հերթական մինուս է, որովհետեւ ոչ հայրս, որ եղբայրս որեւէ կերպ չեն մասնակցել քաղաքական կյանքին Ռուսաստանում, նրանք երբեք իրենց դիրքորոշումը չեն հայտնել։ Նրանք պարզապես ապրում էին իրենց կյանքով, եւ նրանցից այդ ամենը խլում են, որովհետեւ նրանք կապված են ինձ հետ ազգակցական կապերով... Նման դեպքեր արդեն եղել են, կա այդպիսի գործելակերպ՝ փորձել ճնշում գործադրել ակտիվիստների վրա հարազատների միջոցով»,- ասել է բնապահպանը։
2022թ. հոկտեմբերին մերձմոսկովյան Շատուրի դատարանը որոշում էր կայացրել Արշակ Մակիչյանին, նրա հորը եւ երկու եղբայրներին Ռուսաստանի քաղաքացիությունից զրկելու մասին։ Արշակի նկատմամբ այդ որոշումն ընդունվել էր «ակնհայտ սուտ տեղեկությունների» հիման վրա, որոնք նրա հայրը՝ Արթուր Մակիչյանը, իբր, ներկայացրել էր 2002թ.։ Դատախազությունը հայցում այն ժամանակ նաեւ պահանջել էր Մակիչյաններին զրկել գույքի իրավունքից, բայց դատարանը մերժել էր։
Մակիչյանի խոսքով՝ ոչ ինքը, ոչ երկու եղբայրներն այլ երկրի քաղաքացիություն չունեն։ Ակտիվիստի հայրը Հայաստանի քաղաքացիություն ուներ, բայց հրաժարվել է դրանից, երբ Ռուսաստանի քաղաքացիություն է ստացել, ավելացրել է նա։
Իր հարսանիքի օրը՝ 2022թ. փետրվարի 24-ին, Արշակ Մակիչյանը եւ նրա հարսնացուն՝ քաղաքական ակտիվիստ Պոլինա Օլեյնիկովան, հրապարակայնորեն պատերազմին դեմ են արտահայտվել։ Աղջիկը կապույտ հագուստով էր, ձեռքին դեղին վարդերի փունջ ուներ։ Արշակի ձյունաճերմակ շապիկի վրա կարմիր ներկով գրված էր. «Fuck the war»։ 2022թ. մարտին նա Ռուսաստանից մեկնել է Բեռլին։

Отца и брата российского экоактивиста, участника движения Fridays for future Аршака Макичяна 1 февраля задержали в Москве. Как сообщил сам Макичян, произошло это после апелляционного заседания суда по делу о лишении его, отца и брата гражданства РФ.
«После выхода из суда задержали моего отца, а потом в городе нашли моего брата и тоже задержали. И опять сейчас непонятно, что дальше. Сказали, что задерживают, потому что у него липовые документы, но это абсурд», - рассказал DW активист, находящийся сейчас в Германии. По его мнению, «это была подготовленная операция», поскольку «полиция не могла сразу узнать, что его (брата Аршака. - Ред.) документы аннулированы».
К вечеру 1 февраля отец брат Макичяна находились в полицейском участке в Красногорске.
«Если честно, я не ожидал, что их задержат. Даже для российского государства это очередное дно, потому что ни мой отец, ни мой брат никак не участвовали в политической жизни в России, они никогда не выражали свою позицию. Они просто жили своей жизнью, и у них все это отнимают, потому что они связаны со мной родственными узами. …Такие случаи уже были, это такая практика - пытаться надавить на активистов через их родственников», - заявил экоактивист.
В октябре 2022 года суд в подмосковной Шатуре вынес решение о лишении Аршака Макичяна, его отца и двоих братьев российского гражданства. В отношении Аршака это решение было принято на основании «заведомо ложных сведений», которые его отец Артур Фрунзикович якобы подал в 2002 году. Прокуратура в иске также требовала тогда лишить Макичянов права на имущество, но в этом суд отказал.
По словам Макичяна, ни у него самого, ни у его двоих братьев нет гражданства иной страны. У отца активиста было армянское гражданство, однако мужчина отказался от него, когда получил российское, добавляет он.
В день своей свадьбы, 24 февраля 2022 года, Аршак Макичян и его невеста - политическая активистка Полина Олейникова - публично выступили против войны. Девушка была в синем платье, в руках она держала букет желтых роз. На белоснежной рубашке самого Аршака было выведено красной краской: «Fuck the war». В марте 2022 года он уехал из России в Берлин.
Студент Армянского госинститута физической культуры и спорта избил заведующего кафедрой
Николян около полуночи добровольно явился в полицию…
Стрельба в христианской школе в Нэшвилле: погибли трое 9-летних школьников и трое взрослых
Была установлена личность подозреваемой: ею оказалась 28-летняя Одри Хейл, сообщили в полиции...
В Турции мужчине и сотрудникам больницы грозит до 15 лет тюрьмы за поддельный больничный
Эврим пожелал посетить сотрудника в больнице, но тот отказался...
В Лиссабоне мужчина напал с ножом на мусульманский религиозный центр, погибли два человека
Два человека погибли в результате нападения вооруженного ножом человека в Исмаилитском центре в Лиссабоне...