ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ երկրները քննարկում են Դանիայի եւ Նիդեռլանդների տարածքով Ուկրաինային F-16 կործանիչների մատակարարման հավանության հնարավորությունը։ Այս մասին գրում է The New York Times-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ից եւ ԵՄ-ից պաշտոնական անձանց։
ԱՄՆ-ի պաշտոնյաների տեղեկություններով՝ Նիդեռլանդներում մոտ 40 F-16 կործանիչ կա, եւ այդ երկիրն արդեն սկսել է իր օդային ուժերը համալրել F-35 կործանիչներով:
Ինչպես նշում են հրատարակության աղբյուրները, ՆԱՏՕ-ի անդամ ցանկացած երկիր պետք է «կանաչ լույս» ստանա նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմից՝ նախքան իրենց ամերիկյան կործանիչներն Ուկրաինա ուղարկելը։
«ԱՄՆ-ից եւ Եվրոպայից պաշտոնյաներն ասում են, որ ավելի հավանական է, որ նման փոխադրումները (F-16 կործանիչների) կիրականացվեն Դանիայից կամ Նիդեռլանդներից», - նշվում է հաղորդագրությունում։

The U.S. and European Union countries are discussing the possibility of approving the supply of F-16 fighter jets to Ukraine via Denmark and the Netherlands, The New York Times reported, citing officials from the United States and the EU.
According to U.S. officials, there are about 40 F-16 fighters in the Netherlands and the country has already begun transferring the air force to the F-35 fighter
As the publication's sources noted, any NATO member state must get the green light from President Joe Biden's U.S. administration before sending their existing U.S. fighter jets to Ukraine.
U.S. and European officials say it is more likely that such shipments of F-16 fighters will come from Denmark or the Netherlands, the report said.