ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ երկրները քննարկում են Դանիայի եւ Նիդեռլանդների տարածքով Ուկրաինային F-16 կործանիչների մատակարարման հավանության հնարավորությունը։ Այս մասին գրում է The New York Times-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ից եւ ԵՄ-ից պաշտոնական անձանց։
ԱՄՆ-ի պաշտոնյաների տեղեկություններով՝ Նիդեռլանդներում մոտ 40 F-16 կործանիչ կա, եւ այդ երկիրն արդեն սկսել է իր օդային ուժերը համալրել F-35 կործանիչներով:
Ինչպես նշում են հրատարակության աղբյուրները, ՆԱՏՕ-ի անդամ ցանկացած երկիր պետք է «կանաչ լույս» ստանա նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմից՝ նախքան իրենց ամերիկյան կործանիչներն Ուկրաինա ուղարկելը։
«ԱՄՆ-ից եւ Եվրոպայից պաշտոնյաներն ասում են, որ ավելի հավանական է, որ նման փոխադրումները (F-16 կործանիչների) կիրականացվեն Դանիայից կամ Նիդեռլանդներից», - նշվում է հաղորդագրությունում։

США и страны Евросоюза обсуждают возможность одобрения поставок на Украину истребителей F-16 через Данию и Нидерланды. Об этом пишет The New York Times со ссылкой на официальные лица из Соединенных Штатов и ЕС.
По информации чиновников США, в Нидерландах есть примерно 40 истребителей F-16 и эта страна уже начала переводить военно-воздушные силы на истребитель F-35
Как отметили источники издания, любое государство – член НАТО должно получить «зеленый свет» от американской администрации президента Джо Байдена перед отправкой имеющихся у них истребителей США на Украину.
«Американские и европейские официальные лица говорят, что более вероятно, что такие отправки (истребителей F-16) будут поступать из Дании или Нидерландов», — сказано в сообщении.