Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ թռիչքների վերսկսումը սպառնում է պատժամիջոցներով այն ընկերություններին, որոնք կսպասարկեն ռուսական ընկերություններին Վրաստանի օդանավակայաններում։ Այս մասին «Ամերիկայի ձայնին» հայտնել են ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում:
«Արեւմտյան շատ երկրներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն, արգելում են ռուսական ինքնաթիռներին մտնել իրենց օդային տարածք։ Եթե Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ թռիչքները վերսկսվեն, Վրաստանի օդանավակայաններում ընկերությունները կարող են պատժամիջոցների ենթարկվել»,-հայտնել են Պետդեպարտամենտում:
Նշվում է, որ «ամբողջ արեւմտյան հանրությունը հեռացել է այդ դաժան ռեժիմից, եւ այժմ Ռուսաստանի հետ փոխգործակցությունը մեծացնելու ժամանակը չէ»։

The resumption of flights between Georgia and Russia threatens sanctions for companies that will serve Russian companies at Georgian airports, the U.S. State Department told the Voice of America.
“Many Western countries, including the United States, prohibit Russian aircraft from entering their airspace. If flights between Russia and Georgia resume, given that companies at Georgian airports may be targeted for sanctions, we would be concerned if they serve aircraft subject to additional import and export controls,” the State Department said.
According to the department, the entire Western community has distanced itself from this brutal regime - now is not the time to increase engagement with Russia.