Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ թռիչքների վերսկսումը սպառնում է պատժամիջոցներով այն ընկերություններին, որոնք կսպասարկեն ռուսական ընկերություններին Վրաստանի օդանավակայաններում։ Այս մասին «Ամերիկայի ձայնին» հայտնել են ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում:
«Արեւմտյան շատ երկրներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն, արգելում են ռուսական ինքնաթիռներին մտնել իրենց օդային տարածք։ Եթե Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ թռիչքները վերսկսվեն, Վրաստանի օդանավակայաններում ընկերությունները կարող են պատժամիջոցների ենթարկվել»,-հայտնել են Պետդեպարտամենտում:
Նշվում է, որ «ամբողջ արեւմտյան հանրությունը հեռացել է այդ դաժան ռեժիմից, եւ այժմ Ռուսաստանի հետ փոխգործակցությունը մեծացնելու ժամանակը չէ»։

Возобновление полетов между Грузией и Россией грозит санкциями компаниям, которые будут обслуживать российские компании в аэропортах Грузии,заявили «Голосу Америки» в Госдепартаменте США.
«Многие западные страны, в том числе США, запрещают российским самолетам заходить в свое воздушное пространство. Если полеты между Россией и Грузией возобновятся, учитывая, что компании в аэропортах Грузии могут подвергнуться санкциям, мы будем обеспокоены, если они будут обслуживать самолеты, которые подлежат дополнительному контролю импорта и экспорта», — заявили в Госдепартаменте США.
Как говорят в ведомстве, «все западное сообщество отдалилось от этого жестокого режима — сейчас не время увеличивать взаимодействие с Россией».