Վենեսուելայի նավթի նախարար Տարեկ Զայդան Էլ Այսամին Իրանի փորձը օգտագործելու եւ նավթի ու էներգետիկայի ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու իր երկրի պատրաստակամությունն է հայտնել, գրում է Tasnim-ը։
Ուրբաթ օրը Կարակասում Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլլահիանի հետ հանդիպման ժամանակ Էլ Այսամին բարձր է գնահատել Իրանի նշանակալի փորձն ու համապատասխան տեխնոլոգիաները էներգետիկ ոլորտում:
Նա նաեւ կոչ է արել փոխանցել այս փորձը Վենեսուելային եւ ընդլայնել համագործակցությունը Իրանի հետ նավթարդյունաբերության ոլորտում՝ ասելով, որ նման փոխգործակցությունը կամրապնդի երկու երկրների դիրքերն աշխարհում:
Իրանի արտգործնախարարն իր հերթին կոչ է արել իրականացնել երկու պետությունների միջեւ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ վերացնել խոչընդոտները ու արագացնել փոխադարձ համագործակցությունը։
Երկու նախարարները նաեւ բարձր են գնահատել Իրանի եւ Վենեսուելայի միջեւ համապարփակ համագործակցության ռազմավարական փաստաթուղթը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների ճանապարհային քարտեզ։
2022 թվականի հունիսին Թեհրան Մադուրոյի կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում Իրանը եւ Վենեսուելան ստորագրել են 20-ամյա գործընկերության համաձայնագիր՝ երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու համար։
Փաստաթուղթը ներառում է համագործակցություն գիտության, տեխնոլոգիայի, գյուղատնտեսության, նավթի եւ գազի, նավթաքիմիայի, զբոսաշրջության եւ մշակույթի ոլորտներում։

Министр нефти Венесуэлы Тарек Зайдан Эль-Айссами выразил готовность своей страны использовать опыт Ирана и развивать сотрудничество в нефтяной и энергетической отраслях, передает Tasnim.
На встрече с министром иностранных дел Ирана Хосейном Амир-Абдоллахианом в Каракасе в пятницу Эль-Айссами высоко оценил значительный опыт и соответствующие технологии Ирана в энергетическом секторе.
Он также призвал к планам поделиться этим опытом с Венесуэлой и расширить сотрудничество с Ираном в нефтяной промышленности, заявив, что такое взаимодействие укрепит позиции двух стран в мире.
В свою очередь глава МИД Ирана призвал к выполнению предыдущих соглашений между двумя государствами и устранению препятствий и ускорению взаимного сотрудничества.
Оба министра также высоко оценили стратегический документ о всеобъемлющем сотрудничестве между Ираном и Венесуэлой в качестве дорожной карты двусторонних связей.
Во время официального визита Мадуро в Тегеран в июне 2022 года Иран и Венесуэла подписали 20-летнее соглашение о партнерстве для развития двусторонних связей.
Документ включает сотрудничество в области науки, технологий, сельского хозяйства, нефти и газа, нефтехимии, туризма, а также культуры.