Ֆրանսիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անն-Քլեր Լեժանդրը հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու համաձայնությամբ է զանգում։ Նրա խոսքով, քանի դեռ Մոսկվան ցանկություն չի հայտնել բանակցություններ սկսել Կիեւի հետ, գրում է «Կոմերսանտը»:
RTVI-ին տված հարցազրույցում Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչը բացատրել է, որ Ֆրանսիան ուզում է պահպանել Ռուսաստանի հետ հաղորդակցության ալիքը։
«Նախագահը պարբերաբար խոսում է նախագահ Զելենսկու հետ, եւ այս համաձայնացումն իրականում պարբերաբար է կատարվում»,- ասել է Լեժանդրը։
Նա նաեւ ասել է, որ ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության հարցը օրակարգում չկա։ «Անդամակցություն ՆԱՏՕ-ին. դուք գիտեք, որ այսօր այդ հարցն օրակարգում չկա։ Հիմա պատերազմ է»,- ասել է Անն-Քլեր Լեժանդրը։ Նա հիշեցրել է, որ Հելսինկյան համաձայնագրի սկզբունքները երաշխավորում են իր դաշնակիցներին ընտրելու յուրաքանչյուր պետության ազատությունը։
2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ՆԱՏՕ-ին արագացված հիմունքներով միանալու հայտ էր ներկայացրել։ Blomberg-ը նոյեմբերին գրել էր, որ Ուկրաինայի դաշնակիցները զգուշավորությամբ են վերաբերվել նրա հայտին, քանի որ «դաշինքի հավաքական պաշտպանության պարտավորությունները կարող են նրանց ուղղակի հակամարտության մեջ ներքաշել Ռուսաստանի հետ»: Մակրոնն ասել էր, որ ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցությունը կարող է որպես թշնամական ժեստ ընկալվել Ռուսաստանի կողմից։

Пресс-секретарь МИД Франции Анн-Клер Лежандр заявила, что президент страны Эммануэль Макрон звонит российскому коллеге Владимиру Путину с согласия президента Украины Владимира Зеленского. По ее словам, пока Москва не проявила желания начать переговоры с Киевом, передает «Коммерсантъ».
В интервью RTVI пресс-секретарь французского МИДа пояснила, что Франция хочет сохранить канал коммуникации с Россией.
«Президент регулярно разговаривает с президентом Зеленским, и это согласование в самом деле происходит регулярно»,— рассказала Лежандр.
Она также сообщила, что вопрос присоединения Украины к НАТО не стоит на повестке дня. «Вступление в НАТО — вы знаете, что сегодня этот вопрос не стоит на повестке дня. Сейчас идет война»,— сказала Анн-Клер Лежандр. Она напомнила, что принципы Хельсинкских соглашений гарантируют каждому государству свободу в выборе своих союзников.
30 сентября 2022 года президент Украины Владимир Зеленский подал заявку на вступление страны в НАТО в ускоренном порядке. Агентство Blomberg в ноябре писало, что союзники Украины с осторожностью отнеслись к ее запросу, поскольку «обязательства блока по коллективной обороне могут втянуть их в прямой конфликт с Россией». Господин Макрон говорил, что присоединение Украины к НАТО может быть воспринято Россией как враждебный жест.