ԱՄՆ-ը շաբաթ օրը չինական աերոստատ է խոցել, երբ այն թռչելիս է եղել երկրի հարավարեւելյան ափով, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ականատեսներին եւ պաշտոնյաներին:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հավանություն է տվել չինական աերոստատը խոցելու ռազմական ծրագրին, քանի որ կառավարությունը հրամայել է դադարեցնել թռիչքները Հարավային Կառոլինայի ափի շուրջը այն պատճառով, ինչը նա անվանել է «ազգային անվտանգության ապահովման ջանքեր»։
Ավելի վաղ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը չեղարկել էր պլանավորված այցը Պեկին՝ ԱՄՆ օդային տարածքում չինական օդապարիկի հայտնաբերման պատճառով։
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Յիի հետ զրույցում Բլինքենը կատարվածն «անպատասխանատու արարք» էր անվանել։ Պեկինն իր հերթին արձագանքել է ԱՄՆ պետքարտուղարի այցի չեղարկմանը՝ ընդգծելով, որ «ԱՄՆ-ի որոշ քաղաքական գործիչներ եւ լրատվամիջոցներ ուռճացրել են այս դեպքը՝ Չինաստանի վրա հարձակվելու եւ վարկաբեկելու նպատակով»։
«Ինչ վերաբերում է ֆորսմաժորային հանգամանքներում չինական անօդաչու թռչող սարքի ոչ միտումնավոր մուտքին ԱՄՆ օդային տարածք, չինական կողմը հաստատել է դա եւ տեղեկացրել ամերիկյան կողմին»,- նշել են Չինաստանում։

The U.S. shot down a Chinese balloon as it flew off the southeastern coast of the country on Saturday, Reuters reported, citing eyewitnesses and officials.
U.S. President Joe Biden approved a military plan to shoot down the Chinese balloon as the government ordered a halt to flights around the South Carolina coast because of what it called a national security effort.
Earlier, Secretary of State Antony Blinken canceled a planned visit to Beijing because of the discovery of a Chinese balloon in U.S. airspace.
In a conversation with Chinese Foreign Minister Wang Yi, Blinken called the incident an irresponsible act. For its part, Beijing reacted to the cancellation of the U.S. secretary of state's visit by stressing that some politicians and media in the United States have hyped the case to attack and smear China.