Շաբաթ օրը 67 տարեկանում մահացել է Եգիպտոսի նախկին վարչապետ Շերիֆ Իսմայիլը, ով գործադիր մարմինը ղեկավարել է Աբդուլ-Ֆաթթահ ալ Սիսիի նախագահական առաջին ժամկետի ժամանակ, հաղորդում է Arab News-ը:
«Ես խորապես սգում եմ Եգիպտոսի ժողովրդի լավագույնների միջից առաքինի, ազգային խիղճը մարմնավորող մարդու մահը, նախկին վարչապետի, մեծարգո դոկտոր Շերիֆ Իսմայիլի», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է երկրի նախագահը։
Իսմայիլը վարչապետի պաշտոնն զբաղեցրել է 2015 թվականին, նախքան 2018 թվականին՝ Ալ Սիսիի նախագահական երկրորդ ժամկետի սկզբում հրաժարական տալը:
Ալ-Սիսիի խոսքով՝ Իսմայիլը «իր վրա է վերցրել պատասխանատվությունը ամենադժվար հանգամանքներում եւ ամենադժվար ժամանակներում»։
Իսմայիլը ղեկավարում էր կոշտ տնտեսական բարեփոխումների ժամանակաշրջանում, որը հանգեց արժույթի կտրուկ արժեզրկմանը 2016 թվականի վերջին, որին հաջորդեց ԱՄՀ 12 միլիարդ դոլարի վարկի հետ կապված սուբսիդիաների կրճատումը:

Бывший премьер-министр Египта Шериф Исмаил, занимавший этот пост во время первого президентского срока Абдул- Фаттаха Ас-Сиси, скончался в субботу в возрасте 67 лет, сообщает Arab News.
«Я глубоко скорблю о добродетельном человеке из числа лучших людей Египта, человеке, в котором воплотилась национальная сознательность, бывшем премьер-министре, достопочтенном докторе Шерифе Исмаиле», - написал президент страны в Facebook.
Исмаил был приведен к присяге в качестве премьер-министра в 2015 году, а затем ушел в отставку в 2018 году, в начале второго президентского срока Ас-Сиси.
По словам Ас-Сиси, Исмаил «взял на себя ответственность в самых сложных обстоятельствах и в самые тяжелые времена».
Исмаил руководил периодом жестких экономических реформ, которые в конце 2016 года привели к резкой девальвации валюты, за которой последовало сокращение субсидий, связанных с кредитом Международного валютного фонда в размере 12 миллиардов долларов.