Կիպրոսի Հանրապետության նախագահը կընտրվի երկրորդ փուլով։ Այս մասին վկայում են կիրակի՝ փետրվարի 5-ին հրապարակված նախնական պաշտոնական արդյունքները։ Ընտրությունների երկրորդ փուլը տեղի կունենա փետրվարի 12-ին։
Ընտրաթերթիկների մոտ 100 տոկոսի ստուգման արդյունքներով՝ առաջին փուլի անվերապահ առաջատարն է Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդիսը։ Պահպանողական քաղաքական գործիչը ստացել է ձայների 32,04 տոկոսը։
Երկրորդ տեղի համար, որը վճական փուլին մասնակցության իրավունք է տալիս, համառ պայքար է ծավալվել։ Կղզու հարցի կարգավորման հունա-կիպրոսյան կողմի նախկին գլխավոր բանագնաց եւ ՄԱԿ-ում Կիպրոսի նախկին մշտական ներկայացուցիչ Անդրեաս Մավրոյանիսը, որին աջակցում է ձախ AKEL կուսակցությունը, ստացել է ձայների 29,59 տոկոսը։ Կառավարող Դեմոկրատական (DISY) կուսակցության առաջնորդ Ավերոֆ Նեոֆիտուն ստացել է 26,11 ձայն։
Եվրամիության անդամ Կիպրոսի Հանրապետության նախագահն ընտրվում է համընդհանուր քվեարկությամբ, ձեւավորում եւ գլխավորում է կառավարությունը։ Ընտրություններին մասնակցում են միայն կիպրոսցի հույները։ Չճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության բնակիչները ընտրություններին չեն մասնակցում։

На выборах президента Республики Кипр состоится второй тур. Это следует из предварительных официальных результатов, обнародованных в воскресенье, 5 февраля. Второй тур выборов пройдет 12 февраля.
По итогам обработки почти 100 процентов бюллетеней безусловным лидером первого тура стал бывший глава кипрского министерства иностранных дел Никос Христодулидис. Консервативный политик получил 32,04 процента голосов.
За второе место, дающее право на участие в решающем туре, велась упорная борьба. Бывший главный переговорщик греко-кипрской стороны по урегулированию на острове и экс-постпред Кипра при ООН Андреас Маврояннис, поддерживаемый левой партией AKEL, набрал 29,59 процента голосов. Лидер правящей партии "Демократический сбор" (DISY) Авероф Неофиту заручился поддержкой 26,11 процента проголосовавших.
Президент входящей в Евросоюз Республики Кипр избирается всеобщим голосованием, формирует и возглавляет правительство. В выборах участвуют только греки-киприоты. Жители непризнанной Турецкой республики Северного Кипра не голосуют на выборах.