Երկուշաբթի 5,4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ղազախստանի հարավում։ Այս մասին հայտնում է Ղազախստանի ԱԻՆ սեյսմոլոգիական փորձարարական-մեթոդաբանական արշավախումբը։
Նրա տվյալներով՝ ստորգետնյա ցնցումները գրանցվել են տեղական ժամանակով 19։02-ին։ Աղետի էպիկենտրոնը գտնվել է Ալմաթի քաղաքից 628 կմ դեպի արեւմուտք։ Աղբյուրը գտնվել է 5 կմ խորության վրա։
Սեյսմոլոգների տվյալներով՝ ըստ MSK-64 սանդղակի 2-3 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժը զգացվել է հանրապետության մեծությամբ երրորդ քաղաքում՝ ավելի քան 1,1 միլիոն բնակչություն ունեցող Շիմքենդում, ինչպես նաեւ 2 բալ ուժգնությամբ՝ Տեմիրլան գյուղում, որը Շիմքենթից մի քանի տասնյակ կիլոմետր հեռավորության վրա է գտնվում։

The earthquake with magnitude 5.4 occurred on Monday in the south of Kazakhstan, this was reported by the seismological experimental expedition of the Kazakhstan Ministry of Emergency Situations.
According to her data, the underground shock was recorded at 19:02 local time. The epicenter of the disaster was located 628 km to the west of Alma-Ata. The source was located at a depth of 5 km.
According to seismologists, the earthquake with magnitude 2-3 on the MSK-64 scale was felt in the third largest city of the Republic, Shymkent, with a population of over 1.1 million people, and with magnitude 2 - in the village of Temirlan, located several dozens of kilometers from Shymkent.