Երկուշաբթի 5,4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ղազախստանի հարավում։ Այս մասին հայտնում է Ղազախստանի ԱԻՆ սեյսմոլոգիական փորձարարական-մեթոդաբանական արշավախումբը։
Նրա տվյալներով՝ ստորգետնյա ցնցումները գրանցվել են տեղական ժամանակով 19։02-ին։ Աղետի էպիկենտրոնը գտնվել է Ալմաթի քաղաքից 628 կմ դեպի արեւմուտք։ Աղբյուրը գտնվել է 5 կմ խորության վրա։
Սեյսմոլոգների տվյալներով՝ ըստ MSK-64 սանդղակի 2-3 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժը զգացվել է հանրապետության մեծությամբ երրորդ քաղաքում՝ ավելի քան 1,1 միլիոն բնակչություն ունեցող Շիմքենդում, ինչպես նաեւ 2 բալ ուժգնությամբ՝ Տեմիրլան գյուղում, որը Շիմքենթից մի քանի տասնյակ կիլոմետր հեռավորության վրա է գտնվում։

Землетрясение магнитудой 5,4 произошло в понедельник на юге Казахстана. Об этом сообщила сейсмологическая опытно-методическая экспедиция казахстанского министерства по чрезвычайным ситуациям.
По ее данным, подземный толчок был зафиксирован в 19:02 по местному времени . Эпицентр стихии находился в 628 км к западу от Алма-Аты. Очаг залегал на глубине 5 км.
Как уточнили сейсмологи, землетрясение силой 2-3 балла по шкале МSК-64 ощущалось в третьем по величине городе республики Шымкенте с населением более 1,1 млн человек, а также силой 2 балла - в поселке Темирлан, расположенном в нескольких десятках километров от Шымкента.