Չարլզ եւ Դեւիդ Կոհ եղբայրների Americans for prosperity իրավապաշտպան խումբը, որը Հանրապետական կուսակցության խոշորագույն հովանավորներից է, հայտարարել է, որ իրենք չեն սատարի Դոնալդ Թրամփին 2024 թվականի ընտրություններում, գրում է Bloomberg-ը։
Ծառայողական նամակում կազմակերպության ղեկավարությունը հայտարարել է, որ Թրամփին սատարելուց հրաժարվելը եւ Հանրապետական կուսակցության նոր առաջնորդ գտնելու օգտին ընտրությունը նպատակ ունեն օգնել ԱՄՆ-ին դուրս գալ քաղաքական փակուղուց, իսկ Հանրապետական կուսակցությանը՝ ավելացնելու իր աջակիցների թիվը։
«Մեր երկրի պատմության մեջ նոր գլուխ գրելու համար մենք պետք է շրջենք անցյալի էջը»,- ասել է խմբի գլխավոր գործադիր տնօրեն Էմիլի Զայդելը:
2022 թվականին ամերիկացիները հանուն բարգավաճման 80 միլիոն դոլար են հատկացրել հանրապետականներին՝ Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններում աջակցելու համար, համաձայն OpenSecrets-ի տվյալների։ Միաժամանակ, դեռ հայտնի չէ, թե ինչ միջոցներ կհատկացվեն 2024 թվականի ընտրություններում կուսակցությանն աջակցելու համար։

В правозащитной группе братьев Чарльза и Дэвида Кохов Americans for prosperity, которая является одним из крупнейших спонсоров Республиканской партии, заявили, что на выборах 2024 года не поддержат Дональда Трампа, пишет Bloomberg.
В служебной записке для сотрудников руководство организации объявило, что отказ поддержать Трампа и выбор в пользу поиска нового лидера Республиканской партии призваны помочь США выйти из политического тупика, а республиканской партии — увеличить число сторонников.
«Чтобы написать новую главу в истории нашей страны, нужно перевернуть страницу прошлого», — заявила Эмили Зайдель, главный исполнительный директор группы.
Согласно приведенным данным OpenSecrets, в 2022 году в Americans for prosperity выделили $80 млн на поддержку республиканцев на промежуточных выборах в Конгресс. При этом до сих пор неизвестно, какие средства будут выделены на поддержку партии на выборах 2024 года.