Աշխատանքային այցով Գերմանիայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 6-ին հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա - Հարավային Կովկաս բարեկամության խմբի նախագահ Յոհան Վադեֆուլի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ ընդգծելով շրջափակման վերացման նպատակով գործընկեր պետությունների կողմից հստակ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Երկուստեք կարեւորվել է հայ-գերմանական միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ՝ բազմակողմ հարթակներում:
Ընդգծվել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի փոխայցերի կարեւորությունը: Քննարկվել են նաեւ Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցության, իսկ տարածաշրջանում կայունության համատեքստում՝ Հայաստանում ԵՄ նոր՝ երկարաժամկետ, մշտադիտարկման առաքելության վերաբերյալ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:

Находящийся с рабочим визитом в Германии министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 6 февраля встретился с председателем группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага ФРГ Йоханом Вадефулом. Об этом сообщает МИД РА.
Министр Мирзоян представил собеседнику подробности касательно гуманитарного кризиса, создавшегося в Нагорном Карабахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув необходимость осуществления четких шагов со стороны государств-партнеров с целью снятия блокады. Обоюдно была отмечена важность тесного армяно-германского межпарламентского сотрудничества как на двусторонней, так и на многосторонней площадках.
Была подчеркнута важность взаимных визитов групп дружбы, действующих в парламентах двух стран. Были обсуждены также вопросы, касающиеся взаимодействия Армения-ЕС, в том числе в вопросах поддержки демократических реформ в Армении, а в контексте стабильности в регионе - новой долгосрочной мониторинговой миссии ЕС в Армении. Собеседники также обменялись мнениями вокруг процесса урегулирования отношений Армения-Турция.