Ներկա իրավիճակում Սիրիայում բարդ իրավիճակ է, որովհետեւ լուրջ ավերածություններ կան երկրում, փրկարար ծառայությունները փորձում են անել առավելագույնը, որպեսզի փլատակների տակ գտնվող քաղաքացիենրին կարողանան հնարավորինս շուտ դուր բերել: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տված հարցաարույցում նշել է Սիրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Գեւորգյանը:
«Բացի այդ, դժվարություններ են ստեղծում նաեւ եղանակային պայմանները, հատկապես Հալեպում եւ Լաթաքիայում:
Այս պահին ստույգ ունենք արձանագրված երկու մեր հայրենակիցների մահվան տվյալներ: Նրանք մայր ու որդի են: Ամուսինն ու դուստրը փլատակների տակ էին, լուր ստացանք, որ նրանց հանել են եւ նրանք վիրահատվում են: Դամասկոսում ՀՀ դեսպանությունը եւ Հալեպում գլխավոր հյուպատոսությունը ստեղծել են աշխատանքային խմբեր, օպերատիվ շտաբներ, հերթապահություն է իրականացվելու 24 ժամ: Հիմա հավաքագրվում են տվյալներ, թե արդյոք կան տուժածների  մեջ ՀՀ քաղաքացիներ»,-ասաց դեսպանը:
Նրա խոսքով, Քամիշլիում եւ Քեսաբում տուժածների մեջ հայեր չկան. «Օրվա մեջ մի քանի անգամ կապի մեջ եմ Քեսաբի քաղաքապետ։ Վազգեն Չափարյանի հետ, որն ինձ տեղեկացրեց, որ մեր հյրենակիցների մեջ չունենք վնասվածներ: Մի թեթեւ վնասվել է հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին: Լուրջ վնասվածքներ չկան»:
Հիշեցնենք, որ երեկ վաղ առավոտյան 7,4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Քահրամանմարաշ նահանգում, որի հետևանքով զոհվել է շուրջ 4 հազար մարդ։ Տուժել են նաև սիրիական Հալեպ, Լաթաքիա, Համա և Տարտուս նահանգները: Այնտեղ, վերջին տվյալներով, զոհվել է 812։
Երեւանի ժամանակով մոտավորապես 14:25-ին տեղի է ունեցել ևս մեկ երկրաշարժ՝ 7,6 մագնիտուդով։ Թուրք սեյսմոլոգների տվյալներով՝ ամենաշատ տուժած քաղաքներից մեկը Գազիանթեփն է։
Ավելի ուշ փորձագետները երեք տասնյակ հետցնցումներ են գրանցել, իսկ օրվա կեսին՝ նոր հզոր ցնցումներ՝ 7,7 մագնիտուդով։ Երկրաշարժը զգացվել է Լիբանանում, Իրաքում, Իսրայելում, Վրաստանում, Աբխազիայում, փոքր հետցնցումներ են գրանցվել Սոչիում։
Երրորդ երկրաշարժը Թուրքիայում գրանցվել է արդեն այսօր՝ Երեւանի ժամանակով 7.13-ին: Այն գրանցվել է Կենտրոնական Թուրքիայում 5,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ:
Թուրքիայի Քահրամանմարաշ նահանգում 5,3 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել
Քահրամանմարաշ նահանգի Գոքսյուն շրջանում ժամը 12:19-ին 5,3 մագնիտուդով․․․
Արգենտինայի Ժուժույ նահանգում 6,4 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել
Ծառայությունը դրանք անվանել է միջին ուժգնության երկրաշարժ․․․
Իրանում 5,1 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել
Իրանի հյուսիսում երկրաշարժ է գրանցվել...
Եթե անգամ մենք խաղաղության պայմանագիր ստորագրենք, դա երաշխիք չէ խաղաղության. ՔՊ-ական պատգամավոր
Մենք ժողովրդից ոչինչ չենք թաքցնում, ասում ենք այն, ինչ կա, ներկայացնում ենք այն...
Աֆղանստանում և Պակիստանում հզոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել. ցնցումները զգացվել են մի շարք երկրներում
Պակիստանի օդերևութաբանական վարչությունը գրանցել է 6,8 մագնիտուդով երկրաշարժ՝ հայտնելով, որ էպիկենտրոնը գտնվել է Հինդուքուշ լեռնաշղթայում․․․
Էկվադորը արտակարգ դրություն է հայտարարել երկրաշարժից եւ վատ եղանակից ամենաշատ տուժած 14 նահանգներում

In the current situation, it is a difficult situation in Syria because there are serious destructions in the country, the rescue services are trying to do their best so that they can bring the persons under the rubble out as quickly as possible. The Republic of Armenia (RA) Ambassador to Syria, Tigran Gevorkian, stated this in an interview with Armenians Today.
"Besides, weather conditions also create difficulties, especially in Aleppo and Latakia. At the moment, we have accurate data recorded on the death of two of our compatriots. They are mother and son. The husband and daughter were under the rubble, we received news that they were taken out and they are undergoing surgery. The RA Embassy in Damascus and the Consulate General in Aleppo have created working groups, operational headquarters, will be on duty 24 hours [a day]. Now data are being collected on whether there are RA citizens among the injured," said the ambassador.
According to him, there are no Armenians among the victims in Qamishli and Kesab towns.
"I am in contact several times a day with the mayor of Kesab, Vazken Chaparian, who informed me that we don’t have injuries among our compatriots [there]. The Armenian Church of Saint Astvatsatsin Church was slightly damaged. There are no serious injuries," Ambassador Gevorkian added.
An earthquake of magnitude 7.4 occurred in Kahramanmaras Province of Turkey early Monday morning, as a result of which around 4,000 people were killed. The Syrian governorates of Aleppo, Latakia, Hama, and Tartus were also affected. There, according to the latest data, 812 people were killed.
At approximately 14:25 Armenia time on the same day, another earthquake occurred with a magnitude of 7.6. According to Turkish seismologists, one of the most affected cities is Gaziantep.
Later, seismologists recorded three dozen aftershocks, and in the middle of the day—new strong tremors with a magnitude of 7.7. The earthquake was felt also in Lebanon, Iraq, Israel, Georgia, and Abkhazia, and small aftershocks were recorded in Sochi, Russia.
And a third earthquake was recorded in Turkey on Tuesday at 7:13am Armenia time. It occurred in central Turkey, and with a magnitude of 5.6.