Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամհանին երեքշաբթի մեկնել է Ռուսաստան՝ մասնակցելու Աֆղանստանում անվտանգության հարցերով հինգերորդ տարածաշրջանային հանդիպում-երկխոսությանը, հաղորդում է IRNA գործակալությունը:
Հանդիպմանը կմասնակցեն Աֆղանստանի հարեւան երկրների անվտանգության հարցերով ազգային կազմակերպությունների քարտուղարներ, խորհրդականներ եւ ներկայացուցիչներ, նշում է IRNA-ն: Նրանք կքննարկեն քաղաքական եւ տնտեսական զարգացման հարցերը, ինչպես նաեւ Աֆղանստանում անվտանգության ոլորտում տիրող իրավիճակը: Նախատեսվում են նաեւ երկկողմ շփումներ համաժողովի շրջանակներում։
Շամհանին մտադիր է հանդիպել ռուս որոշ պաշտոնյաների հետ՝ խորհրդակցելու երկկողմ համագործակցության հարցերի եւ տնտեսության, առեւտրի եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում նախագծերի շուրջ:

Secretary of Iran's Supreme National Security Council Ali Shamkhani flew to Russia on Tuesday to participate in the Fifth Regional Security Dialogue Meeting on Afghanistan, IRNA news agency reported.
Secretaries, advisers and representatives of national security organizations of Afghanistan's neighboring countries will participate in the meeting, IRNA noted. They will discuss political and economic development as well as the security situation in Afghanistan. Bilateral contacts are planned on the sidelines of the forum.
Shamkhani intends to meet with some Russian officials to consult on bilateral cooperation and projects in the field of economy, trade and technology.