Իրանը երեքշաբթի օրը ներկայացրել է հեռակառավարման զոնդավորման հեռահաղորդակցական «Նահիդ-2» եւ «Տոլոու-3» արբանյակները, որոնք մշակվել են տեղական փորձագետների կողմից, հաղորդում է Tasnim-ը:
Արբանյակները ցուցադրվել են Իրանի Տիեզերքի ազգային օրվա կապակցությամբ Թեհրանում կազմակերպված արարողության ժամանակ։
«Նահիդ-2» հեռահաղորդակցական արբանյակը կառուցվել է Իրանի տիեզերական հետազոտությունների կենտրոնի կողմից՝ Իրանի տիեզերական գործակալության (ISA) պատվերով։
Հաղորդվում է, որ դրա ծառայության ժամկետը առնվազն 2 տարի է, եւ այն կպտտվի Երկրի մակերեւույթից 500 կիլոմետր բարձրության վրա՝ շրջանաձեւ ուղեծրով։
«Նահիդ-2»-ը կկատարի հեռահաղորդակցության մի շարք առաջադրանքներ, ինչպիսիք են միաժամանակյա հեռախոսային կապը, ինչպես նաեւ կապահովի տվյալների անվտանգ պահպանում եւ փոխանցում:
Արբանյակն արդեն հաջողությամբ անցել է բոլոր փորձարկումները եւ պատրաստ է արձակման։
«Տոլոու-3» արբանյակը նախատեսված է պատկերների համար, պատվիրվել է ISA-ի կողմից եւ արտադրվել Iran Electronics Industries-ի կողմից:
Նրա քաշը 150 կիլոգրամ է։ Այն համարվում է Իրանում արտադրված ամենածանր արբանյակը, հաղորդում է Press TV-ն։
«Տոլոու-3»-ն ունակ է հինգ մետր տարածական թույլտվությամբ սեւ ու սպիտակ պատկերներ որսալ։ Այն ունի նաեւ 10 մ թողտվություն գունային ռեժիմում:

Iran on Tuesday unveiled the Nahid-2 and Tolou-3 telecommunications remote sensing satellites developed by local specialists, Tasnim reported.
The satellites were demonstrated at a ceremony in Tehran on the occasion of Iran's National Space Day.
The Nahid-2 telecommunications satellite was built by the Iranian Space Research Center on behalf of the Iranian Space Agency (ISA).
It is reported to have a service life of at least 2 years and will orbit at an altitude of 500 kilometers above the earth's surface in a circular orbit.
Nahid-2 will perform many telecommunication tasks, such as simultaneous telephone communications, and will provide secure data storage and transmission.
The satellite has already successfully passed all tests and is ready for launch.
The Tolou-3 imaging satellite was commissioned by ISA and produced by Iran Electronics Industries.
Its weight is 150 kilograms. It is considered the heaviest satellite produced in Iran, Press TV reported.
Tolou-3 is capable of capturing black-and-white images with a spatial resolution of five meters. It also has a 10-meter resolution in color mode.