Փետրվարի 7-ին աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ կանցլեր Օլաֆ Շոլցի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խորհրդական Յենս Պլյոտների հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության ու փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարների շուրջ: Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Ընդգծվել է հումանիտար խնդիրների հասցեագրման, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումն անհապաղ վերացնելու կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների միջև համագործակցությանը, ինչպես նաև՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի: Այս առումով նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանին մշտադիտարկման երկարաժամկետ առաքելության տեղակայման վերաբերյալ որոշումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ առաքելությունը կնպաստի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը։

Находящийся с рабочим визитом в Берлине министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 7 февраля встретился с советником по внешней политике и политике безопасности канцлера Германии Олафа Шольца Йенсом Плетнером.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД республики, в ходе встречи собеседники обменялись мнениями вокруг перспектив дальнейшего углубления политического диалога и взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и Германией. Был обсужден и широкий круг вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности. Было упомянуто о важности решения гуманитарных проблем, а также немедленного снятия Азербайджаном блокады Лачинского коридора.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества двух стран на многосторонних площадках, а также партнерства РА-ЕС. В этом плане Мирзоян высоко оценил решение ЕС о размещении долгосрочной мониторинговой миссии на международной границе между Арменией и Азербайджаном, выразив уверенность в том, что миссия поспособствует установлению стабильности в регионе.