Փետրվարի 7-ին աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ կանցլեր Օլաֆ Շոլցի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խորհրդական Յենս Պլյոտների հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության ու փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարների շուրջ: Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Ընդգծվել է հումանիտար խնդիրների հասցեագրման, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումն անհապաղ վերացնելու կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների միջև համագործակցությանը, ինչպես նաև՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի: Այս առումով նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանին մշտադիտարկման երկարաժամկետ առաքելության տեղակայման վերաբերյալ որոշումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ առաքելությունը կնպաստի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Berlin on a working visit, on Tuesday met with Jens Plotner, German Chancellor Olaf Scholz’s advisor on foreign policy and security issues.
The foreign ministry of Armenia informs Armenian News-NEWS.am that the interlocutors exchanged ideas on the prospects of further deepening of the political dialogue and mutually beneficial cooperation between Armenia and Germany. A wide range of issues related to regional security and stability were also discussed. The importance of addressing the humanitarian problems, as well as the immediate lifting of the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan, was emphasized.
During the meeting, the cooperation between the two countries on multilateral platforms, as well as issues related to the Armenia-EU partnership, were discussed. In this regard, Minister Mirzoyan highly appreciated the EU's decision to deploy a long-term monitoring mission on the international border between Armenia and Azerbaijan, expressing his belief that this mission will contribute to establishing stability in the region.