Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ` կառույցի 2022թ. գործունեության հաշվետվությանը ծանոթանալու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, գրասենյակի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Զեկուցվել է, որ 2022թ. Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից աշխատանք է իրականացվել 4 ուղղությամբ՝ հայրենադարձության խթանում և ինտեգրում, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացում, Հայաստան-Սփյուռք միասնական օրակարգի ձևավորում և Սփյուռքի համայնքների ներուժի վերհանում:
Նշվել է, որ 2022թ. աճել է հայրենադարձության համար դիմումների թիվը. ներկայացվել է 8000 դիմում, առաջին անգամ կազմակերպվել է հայոց լեզվի դասընթաց, որի մասնակիցների թիվը հասել է 240-ի: Սփյուռքահայ ընտանիքներին տրամադրվել են ինտեգրման աջակցության փաթեթներ: Ընթացքի մեջ է Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի ստեղծումը, որի բացումը նախատեսվում է 2023թ. գարնանը:
2022թ. առաջին անգամ անցկացվել է Համաշխարհային հայկական գագաթաժողովը՝ 45 երկրից 600 մասնակցով: Հաջող իրականացվում են «իԳործ», «Քայլ դեպի տուն», «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրերը: Շարունակվում են Սփյուռքի ներուժի վերհանման և սփյուռքահայ համայնքների ուսումնասիրությունները: Ստորագրվել է Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցության հուշագիրը, որի շրջանակում նախատեսվում է փորձի փոխանակում, կրթամշակութային և երիտասարդական համատեղ միջոցառումների իրականացում և այլն:
Մշակվել և շրջանառվել է «Հայրենադարձության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, մշակվել է նաև Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման 2023-2033թթ. ռազմավարությունը: Նշված փաստաթղթերն առաջիկա ամիսներին կներկայացվեն Կառավարության քննարկմանը: Ի թիվս մի շարք ծրագրերի՝ ընթացքի մեջ են համայնքներում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի ներդրման, Սփյուռքահայ խորհրդի ձևավորման, տնտեսական ակտիվության խթանման, բարեգործական ծրագրերի համակարգման աշխատանքները: 2023թ. նախատեսվում են մի շարք նոր նախաձեռնություններ:
Նշվել է, որ Գրասենյակը շարունակական հանրային իրազեկում է իրականացնում իր ծրագրերի վերաբերյալ՝ ներկայացված լինելով սոցիալական բոլոր հարթակներում:
Հաշվետվության առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն:
Վարչապետը կարևորել է հայրենադարձությունը խթանող ծրագրերը և հանձնարարել աշխատանք սկսել հայրենադարձության հայեցակարգի մշակման ուղղությամբ: Կառավարության ղեկավարը, Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության համատեքստում, նշել է համայնքներում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի կարևորությունը, որի ներդրումը կխթանի կապերի վերաիմաստավորումը: «Համաշխարհային հայկական գագաթաժողովի ձևաչափը ևս Սփյուռքի հետ հարաբերությունների փոխակերպման լավ հարթակ է, և այն պետք է զարգացնել», - նկատել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը նաև պատասխանատուների ուշադրությունը հրավիրել է Սփյուռքից բարեգործական նախաձեռնությունների համակարգման գործընթացի վրա և հանձնարարել հետևողական լինել այդ հարցում:

Премьер-министр Никол Пашинян посетил Офис главного уполномоченного по делам диаспоры с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительсвта Армении,  в 2022 году аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры проводил работу по 4 направлениям: стимуляция репатриации и интеграция, развитие сотрудничества Армения-диаспора, формирование общей повестки Армения-диаспора и выявление потенциала диаспоральных общин.
Было отмечено, что в 2022 году увеличилось количество заявлений о репатриации: было подано 8000 заявок, впервые был организован курс армянского языка, количество участников достигло 240 человек. Семьям армян диаспоры были предоставлены пакеты интеграционной поддержки. Осуществляется создание Центра репатриации и интеграции, открытие которого запланировано на весну 2023 года.
В 2022 году впервые был проведен Всемирный армянский саммит, в котором приняли участие 600 человек из 45 стран. Продолжаются работы по выявлению потенциала и исследованию армянских общин диаспоры. Подписан трехсторонний меморандум о сотрудничестве Армения-Греция-Кипр, в рамках которого планируется обмен опытом, проведение совместных культурно-образовательных и молодежных мероприятий и др.
Разработан и введен в оборот проект закона «О репатриации», а также разработана Стратегия развития сотрудничества Армения-диаспора на 2023-2033 годы. Отмеченные документы в ближайшие месяцы будут внесены в правительство для обсуждения. В числе ряда программ продолжается внедрение института уполномоченных по делам диаспоры в общинах, формирование Совета армян диаспоры, стимулирование экономической активности, координация благотворительных программ. В 2023 году планируется провести ряд новых инициатив.
Премьер-министр подчеркнул важность программ стимуляции репатриации и поручил начать работу по разработке концепции репатриации. В контексте сотрудничества Армения-диаспора глава правительства отметил важность института уполномоченных по делам диаспоры в общинах, введение которого будет способствовать переосмыслению связей. «Формат Всемирного армянского саммита также является хорошей площадкой для трансформации отношений с диаспорой, и ее следует развивать», – отметил Никол Пашинян.
Он также обратил внимание ответственных лиц на процесс координации благотворительных инициатив диаспоры и поручил им быть последовательными в этом вопросе.