ԱՄՆ-ի առեւտրային հաշվեկշռի դեֆիցիտը աճել է 12,2%-ով եւ 2022 թվականին հասել ռեկորդային 948,1 մլրդ դոլարի։ Այս մասինտեղեկացնում են ԱՄՆ առեւտրի նախարարության կայքում հրապարակված տվյալները։
«2022 թվականին ապրանքների եւ ծառայությունների դեֆիցիտը կազմել է 948,1 մլրդ դոլար՝ ավելանալով 103 մլրդ դոլարով՝ 2021 թվականի 845 մլրդ դոլարի համեմատ»,- նշվում է զեկույցում։
Փաստաթղթերը ցույց են տվել, որ դեկտեմբերին դեֆիցիտը աճել է 10,5%-ով եւ կազմել 67,4 մլրդ դոլար, իսկ արտահանումը տարեվերջյան տվյալներով աճել է 453,1 մլրդ դոլարով՝ կազմելով 3 տրլն դոլարից մի փոքր ավելի։ Ներմուծումն աճել է 556,1 մլրդ դոլարով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ հասնելով 3,96 տրլն դոլարի։

The U.S. trade deficit increased 12.2 percent to a record $948.1 billion at the end of 2022, according to published data on the U.S. Department of Commerce website.
In 2022, the goods and services deficit was $948.1 billion, up $103 billion from $845 billion in 2021, the publication noted.
The documents pointed out that in December, the deficit rose 10.5% to $67.4 billion, while exports for the year rose by $453.1 billion to just over $3 trillion, while imports rose by $556.1 billion from values a year earlier, reaching $3.96 trillion.