ՌԴ Պետդուման ռուսական լրատվամիջոցներին կարգելի գրել այն մասին, որ կամավորական ռազմական կազմավորումների մասնակիցները քրեական անցյալ են ունեցել. դա կդիտարկվի որպես վարկաբեկում: Ռուսական բանակի վարկաբեկման մասին օրենքում նոր փոփոխությունների մասին հայտարարել է «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության պատգամավոր Վասիլի Պիսկարեւը, հաղորդում է РБК-ը։
Ավելի վաղ նման օրենքի խնդրանքով Դումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինին խնդրել էր «Վագների» ստեղծող Եվգենի Պրիգոժինը։ Նա հայտարարել է, որ ԶԼՄ-ներում հաճախ են բացասական լույսի ներքո գրում մասնավոր ռազմական ընկերության, այդ թվում՝ բանտարկյալների մասին՝ «նրանց ներկայացնելով որպես չարագործներ եւ հանցագործներ»։
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին РБК-ն վերլուծել է «ГАС Правосудие» համակարգի եւ մոսկովյան դատարանների պորտալի վիճակագրությունը: Հոկտեմբերի 19-ի տվյալներում ասվում է, որ Ռուսաստանում 4800 վարչական գործ է հարուցվել ռուսական բանակի վարկաբեկման մասին։ Զինված ուժերի վարկաբեկման գործերը դատական մարմիններ են ստացվել գրեթե ամեն օր՝ մարտի 6-ից հոկտեմբերի 19-ն ընկած ժամանակահատվածում առաջին ատյանի դատարանները նոր նյութեր չեն գրանցել միայն 39 օր՝ հիմնականում հանգստյան օրերին եւ արձակուրդներին։

Госдума запретит российским СМИ писать о том, что участники добровольческих военных формирований имели уголовное прошлое - это будет расцениваться как дискредитация. Новые поправки к закону о дискредитации российской армии анонсировал депутат от «Единой России» Василий Пискарев, передает РБК.
Поправки направлены в думский комитет по госстроительству.
Ранее с просьбой о таком законе спикера Думы Вячеслава Володина попросил создатель ЧВК «Вагнер» Евгений Пригожин. Он заявил, что в СМИ нередко пишут о сотрудниках ЧВК, в том числе и заключенных, в негативном свете, «представляя их злодеями и преступниками».
В октябре прошлого года РБК проанализировал статистику системы «ГАС Правосудие» и портала московских судов. Из данных на 19 октября следует, что в России завели 4800 административных дел о дискредитации российской армии. Дела о дискредитации вооруженных сил поступали в судебные органы практически ежедневно — за период с 6 марта по 19 октября суды первой инстанции не регистрировали новые материалы только 39 дней — в основном это были выходные и праздничные дни.